Haklı Mücadeleye Orantısız Güç

Gerze halkı iki yıldır termik santrallere karşı mücadelesini sürdürüyor. Yüzlerce direnişçinin, termiksiz Gerze için 6 Ağustos 2011’den beri uyumadan tuttuğu nöbetler, sondajları durdurdu. Yaşam hakkını koruma mücadelesi onlarca insanın yaralanmasına neden oldu. Üstelik tek istedikleri temiz bir nefes almaktı…

Gerzelilerin iki yıldır süren mücadelesinde gelinen noktaya bakıldığında, 6 Ağustos’tan beri tutulan nöbet, uykusuz günler ve sonunda engellenen sondaj çalışması için güzel haber diyebiliriz. Halkın yaşam hakkını savunma gücü arttıkça görülüyor ki, halkı susturmaya ve durdurmaya yönelik olan karşı şiddetin dozu da artıyor.

Nöbet çadırlarında yüzlerce direnişçi günlerdir uyumadı ve sonunda da sondaj için gelen iş makinelerinin çalışması engellendi. Yine de ÇED süreci devam ediyor. Gerze halkı direnişte kararlı ve nöbet çadırlarında direnişe devam edeceklerini söylüyorlar.

Anadolu Grubu olaylara karşı tepkisizliğini koruyor. Gerze’nin termiksiz yaşam mücadelesine karşı, orantısız güç kullanılıyor. Köylülerin üzerine su sıkılıyor, gaz bombaları atılıyor… Yaşam, çevre hakkı bir yana, insan hakkının bile noksanlığı gerçekten şaşırtıcı. Halkın kendi yaşam alanını, doğasını ve geleceğini korumaya çalışması üzerine uygulanan bu şiddeti protesto ediyoruz! Greenpeace olarak bu gerçek mücadelenin yanındayız.