Hacı Hüseyinler Evi Restorasyonu

140 yıllık bir geçmişe sahip olan Hacı Hüseyinler Evi, bahçesiyle birlikte toplam 4 dönümlük bir alan kaplıyor. Restorasyonda dış cephe, beton kullanmadan kıtık sıvayla yapılmış; tüm parçalar özellikleri korunarak yerinde kullanılmıştır. Ancak çürümeye yüz tutmuş bazı parçalar değiştirilerek genelinde özgün görüntüsü korunmuştur. Bu anlamda örnek bir yenileme çalışması sergilenmiştir.

Karabük Valisi Nurullah Çakır, yenileme çalışmalarıyla ilgili olarak verdiği demeçte “Kültür Bakanlığımız da bu projeye çok büyük destek vermiştir. Gelişmeleri olumlu görüyoruz. Safranbolu’nun her geçen gün ilave bir takım değerler kazanması bizim için memnuniyet vericidir. Safranbolu’da güzel gelişmeler oluyor. Sizlerinde bildiği gibi Safranbolu’da festival vesilesi ile bir ev daha kazandık. Bu evin kazanılması ile Safranbolu’da uzun yıllar hayatta kalacak bir başka proje oluştu. Yine bu konağın Safranbolu’ya özgü dokusu ile önümüzdeki yıl devreye girmesi ve çok yönlü olarak buranın değerlendirilmesi ayrı bir zenginlik katacaktır. Bu evdeki farklılık, yaşayan bir takım unsurların içindeki doku bozulmadan devam ettirilmesidir. Bu örnek bir Safranbolu evi olacaktır. Ben bu vesile ile Kızıltan Ulukavak ve kardeşi Şükran Taşkıran’a, yine değerli Kaymakamımıza ve yenileme çalışmasını yürüten müteahhidimize teşekkür ediyorum” dedi.
 

140 yıllık Hacı Hüseyinler Evi’ni, Safranbolu kültür ve turizm evi olması için hissesini bağışlayan Kızıltan Ulukavak ise “Evimizin özelliği Safranbolu’da el değiştirmeksizin, kuşaktan kuşağa aynı ailenin bireyleri tarafından 140 senedir kullanılıyor olmasıdır. Akçasu Mahallesi, Safranbolu’nun en özgün mahallelerinden biridir. Ne kadar çaba gösterilmiş olsa dahi, şehrin diğer kesimlerindeki evlerde bazı bozulmalar olmuştur. Ancak bu mahallemizdeki evlerimizde bozulma olmamıştır. Safranbolu gibi Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir kentteki kültürel değerlerin korunması sadece devletten, kamudan beklenen bir takım çabalarla oluşacak değildir. Topyekûn bir korumacılık anlayışı içinde hareket edilmelidir” dedi.