‘Gün Işığına Çıkmayan Antik Kentler’

Nallıhan, Ankara’nın ilçesi olmasına rağmen Bolu’ya 100 km, Eskişehir’e 120 km, Ankara’ya 160 km olan dört iklim kuşağını bir arada barındıran şirin bir ilçe.
 
 
Nallıhan turizm potansiyeli yüksek olan fakat bu güne kadar çok bilinmeyen, birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Tapduk Erme’nin yaşadığı, Yunus Erme’nin 40 yıl boyunca hocasına hizmet etiği, kayıp kent Juliopolis’in bulunduğu, her noktasında tarihi kalıntıların olduğu, kuş cenneti ve jeolojik oluşumların, şelalelerin, barajların, yayların, dağların, anıt ağaçların, endemik bitkilerin ve iğne oyaları ile görülmesi gereken önemli değerlerimizi barındırıyor.
 
 
Bu güzellikleri daha geniş kitlelere tanıtmak ve kültür – sanat buluşmasını sağlamak için, tüm kurum kuruluşlar, STK’lar ve Nallıhan halkı ile festival düzenlemeye karar verdiler. Festival, her yıl bir konu başlığı altında düzenleniyor. Bu yılın konusu; ‘gün ışığına çıkmayan antik kentler’.
 
 
Festival’de; yurt dışından gelen 5 ülke ile halk oyunları gösterileri, sanatcılar, sunuşlar, çocuk atölyeleri, oryantrik yarışmaları, fotoğraf yarışmaları, fotoğraf sergileri, iğne oyaları yarışmaları, uluslararası stantların olduğu 5 günlük bir etkinlik gerçekleşecek.