Greenpeace’ten TAEK’e Suç Duyurusu

Greenpeace Akdeniz, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) hakkında, İzmir’in Gaziemir İlçesi’ndeki radyoaktif maddelerle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun gerekçesi TAEK’in radyoaktif maddelerin varlığını 2007’den beri bilmesine rağmen sorumluluklarını yerine getirmemesi ve halen radyoaktif maddeler konusunda hiçbir tedbir almaması.

2007 yılından beri bölgedeki varlığı TAEK tarafından bilinen radyoaktif maddeler, 3 Aralık tarihinde yayımlanan bir haberle gündeme gelmişti. Haberler üzerine TAEK farklı açıklamalarda bulundu ancak sorumluluk kabul etmedi ve radyoaktif maddelerin nasıl bertaraf edileceğine ilişkin bir plan ortaya koymadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Greenpeace Akdeniz nükleer kampanyası sorumlusu Cenk Levi, ‘Bugüne kadar bu konuda hiçbir ceza soruşturmasının başlatılmamış oluşu düşündürücü. Burada yaşanan durum akla nükleer atıkların yasa dışı ticaretini getiriyor ve bu sadece ulusal değil uluslararası düzenlemelerle de suç oluşturan bir fiil. Nükleer santral yapma iddiasında olan ülkemizde, böyle bir olay yaşanıyor olması, ileride başımıza geleceklerin de bir göstergesi. Tespit edilen radyoaktif maddelerin yıllarca olduğu yerde bırakılması, sadece tel örgü çekilerek görevin yerine getirildiğinin düşünülmesi, olayın ciddiyetinin anlaşılmadığını gösteriyor. Vatandaşların sağlığını korumakla görevli devletin, bu radyoaktif maddeleri insan yerleşiminden bir an önce uzaklaştırması ve bu olaya sebep veren kişileri tespit ederek gerekli cezaları vermesi gerekiyor’ dedi.

Greenpeace Akdeniz’in TAEK’e karşı suç duyurusunda bulunmasının başlıca iki nedeni bulunuyor:

– Varlığı tespit edilen radyoaktif maddenin tesise nereden ve nasıl geldiğinin belirsiz olduğu kabul edildiği halde ve TAEK’in bu yönde bir ceza soruşturması başlatılmamış, yürütülmemiş olması.

– Büyük miktarda radyasyonlu malzemenin 2007 yılından bu yana, insan ve çevre sağlığı açısından güvenilir herhangi bir özel bertaraf yöntemi kullanılmaksızın tesiste bulundurulması.