Greenpeace’in, İzmir’deki Radyoaktif Atıklara İlişkin Görüşü

İzmir’in Gaziemir İlçesi’nde bir kurşun fabrikasının, yerleşim yerinin ortasına gömdüğü radyoaktif atıklara ilişkin Greenpeace’in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Cenk Levi’nin görüşlerini aktarıyoruz.

“Bulunan europhium maddesi insan sağlığına son derece zararlı: genetik yapının bozulmasına neden olabiliyor, hamile kadınların etkilenme riski var. Organ hasarlarına, sakat doğumlara neden olabiliyor, kanser yapabiliyor. Bu tehlikeli maddenin nükleer santrallerin kalbinde bulunan yakıt çubuklarından kaynaklanıyor. Nükleer santral bulunmayan ülkemizde bu atıkların girmesini engelleyecek tedbirlerin alınmamış olması büyük bir skandaldır. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) bu konuda bir an önce bir açıklama yapması gerekiyor.

Kimse sorumluluk almamış

Bu radyoaktif maddenin İzmir’deki varlığının TAEK tarafından 2007 yılından beri biliniyor olması ise skandala daha da ürkütücü bir boyut katıyor. İlgili kurumların yazışmalarından bu atıkların ne kadar büyük tehlike oluşturduğunun da bilindiği anlaşılıyor. Buna rağmen halkın hiçbir şekilde uyarılmamış ve gerekli önlemlerin alınmamış olması kabul edilebilir bir şey değil.

TAEK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Büyük Şehir Belediyesi maddenin varlığını ve zararlı olduğunu kabul etmiş ancak hiçbiri harekete geçip sorumluluk almamış.

Türkiye’de henüz bir nükleer santral yokken İzmir’de yaşanan bu durum sistemin baştan işlemediğinin ispatı. Nükleer maddelerin Türkiye’ye girmemesini sağlamakla sorumlu kurum olan TAEK görevinde sınıfta kaldı.

Beş yıldır İzmir’de bulunan radyoaktif maddelerin nasıl bertaraf edileceği konusunda uzun yazışmalar dışında bir şey yapmamış olan TAEK’in Türkiye’nin ilk nükleer santralının güvenliğini sağlayamayacağı maalesef şimdiden belli oluyor.”

Greenpeace