Greenpeace’in Başbakan’ın Daveti Haberlerine İlişkin Açıklaması

Greenpeace’in ‘Başbakan Erdoğan’ın görüşme talebiyle’ ilgili bugün gazetelerde çıkan haberlerine yanıtıdır:

Geride bıraktığımız dakikalar içinde Başbakanlık Basın Danışmanlığı’ndan resmi bir görüşme talebi aldık. Bugün yaptığımız açıklamada belirttiğimiz nedenlere dayanarak bu resmi talebi geri çevirdik. Şiddetin sona ermesi ve uygun demokratik koşulların tekrar oluşması durumunda tüm yaşananlarla ilgili görüşlerimizi aktarmaya hazır olduğumuzu belirttik. Böyle bir müzakere sürecinin direkt olarak Taksim Dayanışması ile yürütülmesi gerektiğini; açıklamalarımızın Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestoları desteklemek amaçlı olduğunu hatırlatırız.

Dün akşamdan itibaren basında bir grup insanın Başbakan Erdoğan’la görüşeceğine ilişkin haberler yer aldı. Bu grup içerisinde kurumumuzun da ismi bulunmasına rağmen bu konuda henüz bizlere ulaşan resmi bir davet olmadı. Prensipte, Greenpeace barışçıl ve demokratik bir ortamda, çözüm odaklı yapılacak her türlü görüşme davetine açıktır.

Fakat bu sabah emniyet güçlerinin tekrar Taksim’e müdahale etmesi ile ortaya çıkan ve hâlâ devam eden şiddet ortamı, görüşmelerin sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabileceğine ilişkin bizlere güven vermiyor. Başbakan’la bir görüşme olmadan önce şiddet sona ermelidir.

Gezi Parkı’na müdahale olmayacağının açıklanmasına rağmen Taksim Meydanı’na yapılan müdahalede kullanılan biber gazı, plastik mermi ve tazyiki su, Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestocuları da etkilemiştir.

Şiddet olayları sona erdikten sonra yakın gelecekte böyle bir çağrı olursa ve Greenpeace davet edilirse, buna hareketin temsilcisi sıfatıyla değil, görüşlerimizi bildirmek üzere katılabilir, Başbakan’a sağlıklı bir demokraside barışçıl protestoların önemini ve Gezi Parkı’nın park olarak kalması konusundaki talepleri iletmek isteriz. Hem parkın kaderi hem de çevreyle ilgili önemli kararlar alınırken halk görüşüne başvurulmamasıyla ilgili oluşan ortak endişeyi de kendisine aktarmak isteriz.

Geçtiğimiz hafta Taksim Dayanışması’nın Bülent Arınç’la görüşme yaptığını hatırlatırız. Biz Taksim Dayanışması’nın Hükümet’le yürüttüğü müzakere sürecini destekliyoruz ve bu konuda Hükümet’ten gelecek cevabı bekliyoruz.

Greenpeace olarak Gezi Parkı protestolarını destekliyor olmaktan gurur duyuyoruz. Greenpeace’in açıklamaları buradaki hareket adına değil, hareketi desteklemek içindir.

greenpeace