Greenpeace’den üç yeni rapor

‘Nükleer Enerji: Tehlikeli Bir Zaman Kaybı’ adlı raporda nükleer enerjinin tehlikelerinden bahsediliyor. ‘Nükleer Enerji: İklimi Sırtından Vurmak’ adlı rapordaysa nükleer enerjinin iklim değişikliğini önlemekteki en büyük engellerden biri olduğu anlatılıyor.

Nükleer Enerji: Sürdürülebilir Kalkınmanın Önünde Bir Tehdit

Raporda, hükümetin 30 yıldır nükleer santral kurmayı planladığı Büyükeceli ve Sinop ile Türkiye’nin ilk rüzgâr yatırımlarının gerçekleştiği Bozcaada ve Çeşme yörelerinin geçirdiği dönüşümler karşılaştırılıyor. Nükleer enerjinin lafının dahi Sinop ve Akkuyu’ya çok ciddi zararlar verdiği, aslında gerekli koşulların hazır olmasına rağmen, kirli enerji politikaları yüzünden bu bölgelerin gelişemediği ortaya konuyor. Rapor için tıklayın.
 

Nükleer Enerji: Tehlikeli Bir Zaman Kaybı

Nükleer enerji endüstrisi, nükleer enerjinin güvenli, temiz, düşük maliyetli olduğunu ve dünyanın enerji gereksinimlerine cevap verebileceğini iddia ediliyor. Hiçbir iddia gerçekten bu denli uzak olamaz; bu raporun da sergilediği gibi nükleer enerji pahalı ve tehlikelidir. Küresel güvenlik için bir tehdittir. Rapor için tıklayın.

Nükleer Enerji: İklimi Sırtından Vurmak

Nükleer enerji iklim değişikliğine karşı alınacak gerçek önlemlerden bizi uzaklaştıracak, pahalı ve tehlikeli bir unsurdur. Sera gazı salımlarını düşürme hedeflerine ancak geçerliliği kanıtlanmış yenilenebilir enerji kaynağı seçenekleri ve enerji verimliliği ile ulaşmak mümkündür. Nükleer enerjiye harcanacak her bir lira iklim değişikliğini önlemenin gerçek çözümlerinden çalınan liradır. Rapor için tıklayın.