Greenpeace’den Başbakan Erdoğan’a Sürpriz Ziyaret!

Greenpeace TBMM’de nükleer karşıtı bir eyleme imza attı. AKP’nin Meclis’teki Grup Toplantısı’na giren Greenpeace eylemcisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sırasında pankart açarak geçtiğimiz günlerde Rusya ile yapılan işbirliği anlaşmasını ve hükümetin nükleer santral kurma planlarını protesto etti. Eylemci güvenlik güçlerince gözaltına alınarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

‘Nükleer Şeytana Uymayın!’

Nükleer enerji konusunda hükümetin bugüne kadar sürdürdüğü tavır endişe verici. Kapalı kapılar ardında, kamuoyu ile paylaşılmadan sürdürülen görüşmeler, yapılan anlaşmaların bir örneği de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaşandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin’in de katıldığı bir toplantıda iki ülke arasında nükleer santral tesisi yapımı işbirliği ortak beyannamesi imzalandı. Bu imza, nükleer santral yapımı için yeni bir ihale açılmayacağı anlamına geliyor. Bir başka deyişle; ‘nükleer şeytana uyan’ hükümet, bu anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti yasalarını devre dışı bırakmayı hedefliyor. Yapılan anlaşmanın detayları ise bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmadı.

‘Nükleer inadınızdan vazgeçin!’

Bugüne kadar uygulanan enerji politikaları, Türkiye’nin diğer ülkelere ve fosil yakıtlara olan bağımlılığını ortadan kaldıramadı. Alternatif yenilenebilir enerji kaynaklarını görmezden gelen hükümetin, yeni doğalgaz alım anlaşmaları ve planlanan 47 kömürlü termik santral dışında önümüzdeki dönemler için temel bir enerji politikası bulunmuyor.

Öte yandan nükleer santral görüşmeleri başka enerji projeleri ile de ilişkilendiriliyor. Burgaz – Dedeağaç projesinden hoşnut olmayan Ruslar, daha karlı olduğunu düşündükleri Samsun-Ceyhan petrol boru hattına dâhil olmak peşinde. Bu projeye dâhil olmak için de Rusya’nın Türkiye ile yapmak istediği başka anlaşmalar için nükleer santral ihalesini önkoşul olarak koyduğu da dolaşan söylentiler arasında.