Greenpeace’den Akdeniz’de İkinci Orkinos Kurtarma Eylemi

Greenpeace eylemcileri, yıllardır süren aşırı avlanma yüzünden nesilleri tehlike altındaki mavi yüzgeçli orkinosları kurtarmak için yine barışçıl bir eylem yaptı. Eylem, Malta’nın güneyinde, uluslararası sularda gerçekleşti. Greenpeace gemisi Arctic Sunrise, Tunus bayraklı bir römorkör ile kafeste yağlandırılmak üzere çiftliğe taşınan yeni yakalanmış orkinosları serbest bırakabilmek için kafesteki ağı kesmeye çalıştı. Bu arada eylemciler kafesin çekildiği halatı kesti. Kızgın balıkçılar şişme bot ve balıkçı tekneleri ile eylemcileri uzaklaştırmaya çalıştılar.

Greenpeace Uluslararası Denizler Kampanyası Sorumlusu Oliver Knowles “Greenpeace’in mavi yüzgeçli orkinosları serbest bırakmak için yaptığı barışçıl eylemler, Akdeniz’de sağlıklı bir gelecek ve denizlerimizde canlı yaşamının devamı için gerekli. Tahripkâr gırgır teknelerinin dev ağları ile yakalanmış olan orkinosları serbest bırakıp doğaya salmaya çalıştık. Biz bu canlıları ve Akdeniz’i korumak için politikacıların başarısız olduğu şeyi yaptık, eyleme geçtik!” dedi.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı “Bu balıkçılığı yönetenler, orkinos avcılığının durması gerektiği yönündeki bilimsel verileri çok uzun süredir göz ardı ediyorlar. Greenpeace artık Akdeniz’in sağlığının ve geleceğinin, balıkçılık endüstrisinin kısa vadeli çıkarlarına kurban edilmemesi için uğraşıyor” dedi.
 

Dökmecibaşı, “Son kalan orkinosların da suşi pazarı uğruna avlanması yalnız Akdeniz’in ve deniz ekosisteminin değil, aynı zamanda balıkçıların dageleceğini yok edecek. Orkinos avcılığı, Akdeniz ülkeleri için en önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılığı bitirecek. Bunu engellemek için Türk hükümeti dâhil olmak üzere, tüm ülkeleri hemen orkinos teknelerini geri çağırmaya ve bu avcılığa son vermeye çağırıyoruz” diye ekledi.

Greenpeace, orkinos avcılığının durdurulması için bir internet kampanyası başlattı. Greenpeace, Akdeniz’i korumak ve politikacıları harekete geçirmek için herkesi greenpeace.org/akdeniz adresindeki imza kampanyasına çağırıyor.

Greenpeace’in bu şiddetsiz eylemi, bir gırgır teknesinin ağlarından yeni yakalanmış olan mavi yüzgeçli orkinosları kurtarmaya çalışırken bir eylemcinin yaralandığı ve iki Greenpeace şişme botunun bıçaklı balıkçılar tarafından batırıldığı eylemin ardından gerçekleştirildi.

Bu yıl 13.500 ton orkinos avlamaya izin var!

Dünya denizlerindeki mavi yüzgeçli orkinos stoklarının yüzde 80’inin çoktan avlanmış durumda olduğu tahmin edilmekte. Avcılık hemen durdurulmazsa bu canlı türünün tamamen yok olabileceği uyarıları verilmekte. Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı sezonu, bu yıl 16 Mayıs’ta başladı ve 15 Haziran’a kadar devam edecek. Bu yıl izin verilen toplam av kotası 13.500 ton. Bu miktar biliminsanlarının stokların devamlılığı için önerdiği rakamların çok üzerinde.

Greenpeace daha iyi bir balıkçılık yönetimi ve Akdeniz’deki orkinos yumurtlama alanlarını da içine alan, küresel deniz rezervleri ağı ile dünya denizlerinin yüzde 40’ının korunması için yıllardır kampanyalar yürütüyor.