Greenpeace Sinop Kalesi’nde nükleere hayır dedi

Çernobil Felaketi’nin yıldönümünde, Greenpeace eylemcileri, Sinop halkının hükümetin nükleer santral planlarına karşı başlattığı ‘siyah bayrak’ eylemine destek vermek için Sinop Kalesi’ne üzerinde ‘Sinop Nükleer İstemiyor!’ yazılı büyük bir pankart astı. Pankartın açılmasından sonra eylemciler ifadeleri alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldüler.

Çernobil Felaketi’nden ciddi şekilde etkilenen ve etkilenmeye devam eden Karadeniz ve Sinop halkı nükleer enerji karşıtı mücadelelerine yıllardır devam ediyor. Şehirde pek çok işyeri, ev ve balıkçı teknesinin ‘Sinop Nükleer İstemiyor!’ yazılı bayraklar asarak, tepkilerini ortaya koymalarına rağmen, hükümet yerel ve ulusal düzeydeki bu tepkileri dinlemekten uzak.

Greenpeace Rusya Enerji Uzmanı Vladimir Çuprov “Karadeniz’in her iki yakasında da insanlar Çernobil kazasını son derece trajik bir şekilde yaşamak zorunda kaldı. Ukrayna’da yüz binlerce insan, hala bu felaketin bedelini tıbbi, ekonomik ve sosyal anlamda ödüyor. Başka hiçbir halk, bu risk ile bir arada yaşamak zorunda bırakılmamalı” dedi ve ekledi “Rus nükleer endüstrisi, endüstrinin hiçbir sözüne güvenilemeyeceğini çok iyi şekilde kanıtladı. Türk hükümeti de bu yalanları dinlemek yerine gerçek çözümlere yönelmeli”.
 

Çernobil’in faturası: 358 Milyar Euro

Çernobil Felaketi sırasında 600,000 kişi ciddi miktarda radyasyona maruz kaldı. Bu felaketten kaynaklanan ölümlerin 90,000’i bulması beklenirken, etkileri kuşaklar boyunca devam etti. Maddi boyutunda ise Çernobil felaketi yaklaşık olarak 358 milyar Euro’ya mal oldu. Bugün bir hayalet şehir olan Priyapat’ın da dâhil olduğu çok büyük bir bölge kullanılamaz hale geldi.

Sinop ve Akkuyu hükümetin enerji politikaları yüzünden geri bırakılıyor!

Greenpeace’in yayınladığı ‘Nükleer Enerji: Sürdürülebilir kalkınmanın önünde bir tehdit’ adlı rapor, bir kez daha Sinop ve Büyükeceli’nin, hükümetin nükleer enerji planları sebebiyle daha temeli atılmadan, kalkınma düzeylerinde sonlarda kaldığını ve nükleer göç verdiğini ortaya koydu.

Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Çernobil felaketinin hem dünyada, hem de ülkemizde çok ciddi etkileri oldu. Ancak nükleer enerjinin lafı dahi Sinop ve Akkuyu’ya çok ciddi zararlar verdi” dedi ve ekledi “Gerekli olan koşul hazır olmasına rağmen kirli enerjiler yüzünden bu bölgeler gelişemiyor. Bunun tek sorumlusu ise hükümet”.