Greenpeace, Meksika Körfezi’nde Sızıntıyı İncelemeye Başlıyor

Greenpeace, Arctic Sunrise Gemisi’nin üç aylık bir keşif gezisine çıkacağını duyurdu. Gemi, hem BP felaketinin Körfez’deki deniz yaşamı üzerindeki etkisini belgeleyecek, hem de risk altındaki alanları ve deniz canlılarını araştıracak.

Yolculuğuna 9 Ağustos günü Tampa’dan (Florida) başlayacak olan Arctic Sunrise, birinci ayında kuyunun bulunduğu bölgeye ulaşmadan önce Florida Keys ve Dry Tortugas’a uğrayarak yüzeydeki planktonlardan Körfez’deki derin deniz mercanlarına dek her şeyi inceleyecek.

Greenpeace, bu petrol felaketinin gerçek boyutlarını ve sebeplerini herkesin bilmesi gerektiğine inanıyor. Bu konuda sayısız hatası bulunan BP, basına yeterli bilgi vermedi ve basının bölgeye erişimini engelledi. Şimdi Greenpeace, yaşanan felaketin etkilerinin bağımsız bir değerlendirmesini yapmak ve tüm dünyaya gerçekleri söylemek üzere olayın kaynağına doğru yol alacak.

50 metre uzunluğunda bir buzkıran gemisi olan Arctic Sunrise, 1995’ten beri Güney Okyanusu’nda balina avcılığına karşı barışçıl mücadeleler gerçekleştirdi, iklim değişikliğini ve Kuzey Kutup Bölgesi’nde buzulların erimesini belgeledi ve Antarktika’daki James Ross Island’ın çevresini denizden dolaşan ilk gemi oldu.

Keşif gezisinde Arctic Sunrise’da deniz yaşamını, petrole bulanan deniz memelilerini, kaplumbağaları, balıkları ve deniz kuşlarını inceleyecek bağımsız bilim insanları ve araştırmacılar da yer alacak.

Greenpeace, hükümetleri derin denizlerden petrol çıkarılmasını ve tüm yüksek riskli yeni petrol kaynaklarının araştırılmasını yasaklamaya; fosil yakıtlara destek verilmesini durdurup temiz enerjiyi desteklemeye ve küresel ısınmayı azaltacak ve temiz Enerji [D]evrimini başlatacak güçlü yasaları hayata geçirmeye çağırıyor.