Greenpeace Eylemcileri Aşkelon’u Durdurdu

 
 
 
Aşkelon kömürlü termik santralının kapatılmasınıve İsrail hükümetinin planladığıiki kömürlütermik santralın yapılmasından
vazgeçilmesini isteyen eylemciler sabah saatlerinde kendilerini santralın giriş kapısına zincirledi. Greenpeace İsrail Enerji Kampanyası Sorumlusu Nili Grossman da, eyleme katılan üç grup olduğunu, bunların bir bölümünün kapıyı bloke ederken diğerlerinin de vinçlere tırmanarak santralın çalışmasını durdurduklarını söyledi. Eyleme müdahale eden İsrail polisi, 20 eylemciyi gözaltına aldı.

Bir kaçsaatliğine de olsa santralın durduğunu belirten Grossman, tamamen devre dışı kalmasıiçin İsrail halkınıhükümete itiraz dilekçesi göndermeye çağırdı.

İsrail kanunlarına göre halk kendi yararına olmadığına inandığı hükümet planlarına karşı çıkma hakkına sahip. Ulusal Planlama ve İnşaat Bakanlığı tarafından önerilen termik santraller, havayı kirletecekleri ve İsrail’in sera gazı salımlarını arttıracakları için en başından beri tepki görüyor.

Greenpeace İsrail, Aşkleon KömürlüTermik Santralının kapatılmasıve diğer iki santralın yapılmasına da karşıçıkılmasıiçin bir ‘kömüre hayır’ kampanyası yürütüyor.