Greenpeace Bu Kez De Trol Malzemeleri Buldu!

Greenpeace bir süredir yasa dışı trol avcılarının peşinde. Avlanırken suçüstü yakaladığı trol teknesinden sonra bu kez de deniz altına saklanmış trol kapakları ve ağları ortaya çıkardı.

Greenpeace eylemcileri, yasa dışı avlanan trol teknelerinin İstanbul Moda burnu civarında suyun altına gizlediği trol malzemelerini, gelen ihbarlar sonucu tespit etti. Durumun Deniz Polisi’ne haber verilmesi üzerine yetkililer tarafından denizden çıkarılan malzemelere el konuldu.

Yapılan işlemi görüntülemek ve tanıklık etmek amacıyla olay yerinde bulunan Greenpeace botlarındaki eylemcilerin başka malzemelerin de yerini tespit etmesi üzerine toplam iki trol kapağı ve iki adet ağ çıkarıldı. Polis, vinç yardımıyla suyun altındaki trol ağlarını çıkardı.

Marmara Denizi’nde yıllardır yasak olan trol avcılığı, hassas deniz ekosistemini tahrip etmesinin yanında yavru balık avının da en önemli sorumlularından.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı: “Yasa dışı olmasına karşın trol ile avlanmanın İstanbul Boğazı gibi son derece göz önünde bir yerde bile yıllardır rahatlıkla yapılabiliyor olması balıkçılık yönetimindeki denetimsizliğin çok açık bir örneğidir. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Marmara’daki ve diğer bölgelerdeki yasa dışı avlanmanın önüne geçilmesini sağlamakla yükümlüdür” dedi.

Başta Marmara’daki trol tekneleri olmak üzere yasa dışı avlanmayı durdurmanın ilk adımı, sıkı denetim mekanizmaları oluşturmak ve yasal cezai yaptırımların arttırılması ve ağırlaştırılmasıdır. Bugün yasa dışı trol teknelerinin yalnızca malzemelerine el konulmakta ve tekrar avlanmalarını engelleyici bir düzenleme bulunmamaktadır. Greenpeace, Bakan’dan yasal yaptırım ve uygulamaların acilen artırılmasını talep ediyor.