Greenpeace Akdeniz’de Orkinos Kurtarma Eylemlerine Devam Ediyor

Eylem, Malta bayraklı römork teknesinin çektiği kafesteki orkinosları serbest bırakmak için gerçekleştirildi. Birkaç gün önce ticari balıkçı tekneleri tarafından yakalanan soyu ciddi anlamda tehlike altında olan mavi yüzgeçli orkinoslar, kafeslerle çiftliklere taşınıyor. Orkinoslar çiftlikte yağlandırıldıktan sonra pazarda çok yüksek fiyatlara satılmak üzere öldürülüyorlar.

Greenpeace, Akdeniz’i ve yüzde 80’i denizlerden tükenmiş olan mavi yüzgeçli orkinosları korumaya çalışıyor. Greenpeace, mavi yüzgeçli orkinos popülâsyonunun iyileşebilmesi için yıllardır bu balıkçılığa son verilmesini talep ediyor.
 

AB tekneleri limanlarına dönüyor

Avrupa Komisyonu, bazı büyük çaplı orkinos balıkçı teknelerinin limanlarına geri dönmeleri için çağrıda bulunurken, bu türün herhangi bir şekilde avlanılmaya devam edilmesi yok olmalarına yol açacak. Greenpeace’in eylem yaptığı kafeslerin dâhil olduğu çiftlik operasyonları, yalnızca bu sektördeki kârları artırmaya ve tehlike altındaki mavi yüzgeçli orkinoslara olan talebin artmasına neden olacaktır.

Orkinos avcılığı, bütün ülkeler için stoklar iyileşme belirtisi gösterene ve sürdürülebilir balıkçılık yönetimi oluşturulana dek durdurulmalıdır. Türkiye de Akdeniz’deki balık stoklarının ve balıkçılığın sürdürülebilirliği için derhal orkinos teknelerini geri çağırmalı ve önemli bir yumurtlama alanı olan Kıbrıs Kanalı’nın balıkçılığa kapalı bir deniz rezervi olmasını sağlamalıdır.

Greenpeace sürdürülebilir balıkçılık ve denizlerimizin yüzde 40’ını kapsayacak küresel bir deniz rezervleri ağı için kampanya yürütmektedir. Akdeniz’i de kapsayacak bir deniz rezervleri ağı denizlerimizin sağlığının iyileşmesi için en etkin ve gerekli adımdır.