Göynük Zafer Kulesi

Kentin içinde gezinirken evleri ve Zafer Kulesi’ni bir arada çokça belgeledim. Ama daha ilginç, içinde Zafer Kulesi bulunan fotoğraf arıyordum. Hamamın karşısında bir ara yürürken evlerin arasından bu görüntü takıldı objektifime.

Tam istediğim bir görüntüydü. Masmavi bir gökyüzüne uzanan Zafer Kulesi ve ön planda yine göğe doğru yükselen iki adet baca ilginç gelmişti. Leke dağılımını ayarlarken 1/3 kuralına göre koyu kısımları alt kısımda 3’ün biri olarak bıraktım. İkinci bölgeden sonsuza uzanan bir Zafer Kulesi çekmeyi hayal etmiştim. Böylelikle derinlik yaratırım düşüncesindeydim.

Sanırım ilk olarak diyaframı f/16 konumunda verdim. Polarizenin yardımı ile de gökyüzünü bir ton koyulttum. Gökyüzü koyulaşınca enstantane 1/60 saniye konumuna geldi. Her şeye karşın işi garantiye alıp diyaframı f/11’e enstantaneyi de 1/80 saniyeye aldım.

Burada dikkat edilmesi gereken konu enstantane, diyafram ve polarize filtre değil. Bu fotoğrafta en dikkat edilmesi gereken konu; Zafer Kulesi’ni böyle farklı bir kadraj içerisinde belgelenmesi…

İsmail Şahinbaş