Göynük Sahilleri Carettaların Üreme Alanı İlan Edilmeli

caretta sirtcantam

Akdeniz kıyılarının 90 milyon yıldır yaşayanı olan caretta carettalar, üreme alanı olmasına rağmen henüz tescillenmemiş Göynük sahillerinin ‘üreme alanı’ alanı olarak tescillenmesini istiyorlar.

Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan gibi ülkelerin kıyılarında üreme alanlarının farklı amaçlar için kullanılmasının ardından nesilleri tehlike altına giren caretta carettaların, nesillerinin devam ettirilmesi amacıyla uluslar arası Bern Sözleşmesi kapsamında korunmaya alınmıştır.

Ülkemiz kıyılarını çok seven bu canlıların korunması için ülkemiz de sözleşmeye imza koymuş ve ardından da genelge çıkarılmıştır. Genelge doğrultusunda ilimizde yuvalama alanları olarak tescil edilmiş ve koruma tedbirleri uygulanmaktadır.

Ancak geçtiğimiz yıl, yuvalama yaptığı halde tescil edilmemiş bir sahilimizde de yuvalar olduğu platformumuz tarafından tespit edilmiş ve konu Antalya Valiliği’ne bir dilekçe ile bildirilmiştir.

Antalya Valiliği’nin Akdeniz Üniversitesi’ne bir yazı ile durumun bilimsel olarak incelenmesini bildirmiş Akdeniz Üniversitesi ve bilim insanlarınca yuvalar incelemeye alınmış ve yuvaların olduğu bilimsel olarak da kabul edilmiştir. Yapılan inceleme sonuçları platformumuza da yazı ile bildirilmiş bulunmaktadır.

2012 Ağustos ayında yuvalama yapan Göynük carettaları, 2013 Ağustos ayında da yine aynı yerlere yuvalama yaptığı yine platformumuz tarafından yerinde gözlemlenmiştir. Göynük Sahili’nde 4 ayrı ve birbirine yakın yerde yumurtalarını bırakan Göynük carettaları sahillerini yine kullanmışlardır.

2012 Eylülünde yuvalardan çıkan yavrular Akdeniz’le buluşmuştur. Bu yıl da yine Eylül ayında dünyaya merhaba diyecek ve Akdeniz’e açılacak yavruların yetişkin olduklarında yine gelip yumurta bırakacakları sahillerinin tescil edilmesi son derece önem taşımaktadır.

Bizler dünyayı birlikte paylaştığımız bu sevimli Akdenizliler olan Göynük carettalarının yuvalama alanlarının artık tescil edilmesini istiyoruz.

Göynük carettaları da tıpkı bizim gibi yuvalama alanlarının bilimsel incelemede onaylandığını ve artık yasal olarak ürüme alanlarının kendilerin tescil edilmesi gerektiğini vurgulamışlardır.

Göynük Carettaları Adına, Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu)

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş