Gölcük Yaylası’ndan İyi Haberler Var

golcukyaylasi

İzmir’in Ödemiş İlçesi’ne bağlı Gölcük Yaylası’ndan iyi haberler var. Gölcük’teki altın madeni ocağı ile ilgili ruhsat sahibi Koza Altın İşletmeleri AŞ tarafından başlatılan ÇED başvurusu, şirket tarafından geri çekildi.

İzmir’in Ödemiş İlçesi’ne bağlı Gölcük’teki 26,5 hektarlık alan altın madeni ocağı tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Şirketin, tepkiler karşısında ÇED başvurusunu geri çekmesi bir başarı, ama şimdilik, oraya ilişkin işletme ruhsatı var olduğu sürece yeniden süreç başlatılabilir. Gölcük’ün korunması için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen işletme ruhsatı ve işletme izninin de iptali gerekiyor.

Avukat Arif Ali Cangı, “Ödemiş şimdilik nefes aldı ama yakınlarındaki ocakları iptal ettirdiğimiz halde Koza’nın bölgemizde çok sayıda ruhsat sahası var” diyor. Bergama’da 1997’de benzer bir davayı kazandıklarını belirten Cangı, çok sayıda yargı kararının, AİHM kararına rağmen hep aşıldığına ve yeni yeni izinler verildiğine dikkat çekiyor.

Toplumsal sahiplenmenin önemine işaret eden Cangı, “Bunun için Bergama hareketini canlandırmalıyız ve ‘Her yer Bergama, her yer direniş’ demeliyiz” diyor.

Fotoğraf: Mehmet Kıran