Gökkuşağı

İşyerlerine çiçek adları verirler; ‘Yasemin, papatya, gül, v.s.’ ama uzaktan, yakından o çiçekle ilgisi olmaz. Bakarsın kuru betona verilen çiçek adına, bir türlü yakıştıramazsın. ‘Bahçesine o çiçekten dikseydin hiç olmazsa’ diye hayıflanırsın. İşte bunları düşünerek gittim Gökkuşağı Balık Çiftliği’ne. Kupkuru bir yer bulacağımı düşleyerek. ‘Adı güzel, ama kendisi nasıl bakalım’ diyerek.

Yüzlerce yaşında ulu çınarların, sık çam ormanlarının, şarıl şarıl akan akarsuyun kıyıcığına kuruluvermiş. Betondan eser yok, yalnızca ahşap kullanılmış. Sıcacık sarmalayıveriyor insanı. Tazecik balığını, bahçesinden ellerinle kopardığın avokado, limon, portakal, taze soğan, maydanozunu yedikten sonra, ormana yürüyüşe çıkabilir, adım başı karşılaşacağın mersin, kızılcık ağaçlarından avuç avuç toplayıp yiyerek, kolesterolünü düşürebilirsin. Yağmurdan sonra patlamış mantarlardan toplayabilir, eğer zehirli olanları ayıramıyorsanız, köy çocuğu olmanın zenginliğinden yararlanan Süleyman öğretmene sorabilirsiniz. Mangalda korkmadan pişireceğiniz mantarın tadı başka olacaktır. Yağmurdan sonra, sonbaharın baharını sunan doğayı, beyaz gülücüklü kır papatyalarını, sarı halısını yere seren karahindibaları, akarsuyun içinde, şemsiyesini açmış su perileri gibi, dans eden nilüferleri izleyebilirsiniz. Başını yukarı kaldırınca masmavi gökyüzü, yere indirince yeşilin kırk tonu ile kucaklaşabilirsiniz. Yeşil ile mavinin sessiz sevişmesini izleyerek, doyasıya dinlenir, ‘Gökkuşağı’ adını hak etmiş bu yere teşekkür ederek ve burayı keşfeden Süleyman öğretmeni kıskanarak ayrılırsınız.

Bir günün bir bölümünde de olsa stresten uzak yaşamak inanın insanı gençleştiriyor. Yeşilin içine kendini atınca insan, sanki ülkemizin her yanı ormanmış, biz onun değerini bilirmişiz, fıstık çamı ormanlarını yakmamışız, doğa ile dost yaşıyormuşuz gibi düşünüyor.

Ara sıra ormana kaçmak, doğayla dertleşmek, kuş sesi dinlemek, kır çiçeği koklamak, su sesiyle içini yıkamak için fırsat yaratmalıyız. Doğa henüz bize büsbütün küsmeden bunları yapmaya geç kalmayalım derim. Eğer canınız gökkuşağını görmek istediyse, Kurşunlu Şelalesi’ne doğru yol alın, tabela size gösterecektir. Gökkuşağı rengi içinize dolsun ki, yaşama katlanma gücünüz olsun.