Gökkuşağı Savaşçısı, Akdeniz Nöbetinde

13 Temmuz 2009, Algericas Körfezi/ İspanya- Greenpeace eylemcileri, Algericas Körfezi’nde bulunan ‘del Estrecho’ deniz doğa parkında seyir etmekte olan bir petrol aktarım gemisinde eylem yaptı. Geminin üzerine ‘İspanya Kirletiyor’ mesajı yazan Greenpeace eylemcilerinin talebi, koruma altında olan bu bölgeyi kirletme riski içeren petrol yüklenmesi işlemlerine biran önce son verilmesi.

Greenpeace İspanya Ofisi Denizler Kampanyası Sorumlusu Celia Ojeda “Bir deniz koruma alanında endüstriyel petrol aktarımı yapmak, söz konusu koruma statüsünün anlamını yazıldığı kâğıt parçasından bile daha değersiz hale getirmektir. İspanyol hükümeti bilinen hassas deniz alanlarında bu ve benzeri faaliyetleri tamamen yasaklamalıdır” dedi.
 

Greenpeace’in bayrak gemisi Rainbow Warrior, önümüzdeki üç ay boyunca ‘Akdeniz’i Koruyoruz’ turuna devam edecek vesırasıyla İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve Lübnan’a uğrayacak. Greenpeace, bu ülkelerde Akdeniz’in biyoçeşitliliğini aşırı avlanma, kirlilik ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı korumak üzere geniş ölçekli bir deniz rezervleri ağı oluşturulması için çağrıda bulunacak.

Greenpeace, yapacağı çağrıda Akdeniz ülkelerinden, aşırı avlanma ve endüstriyel kirlilikten zarar gören değerli ekosistemlerin yeniden toparlanabilmesi ve yaşaması için hem açık denizlerde hem de kıyısal alanlarda bir deniz rezervleri ağı oluşturulması konusunda kararlı ve ısrarlı bir çalışmayı öncelik haline getirmelerini isteyecek. Uluslararası ve bölgesel anlaşmalar gereğince söz konusu rezervler ağının 2012’ye dek tamamlanması gerekiyor.

Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı’ya göre “Akdeniz hızla tahrip ediliyor ve bu gidişi tersine çevirmek için zamanımız kalmadı. Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkeler, gelecek nesillere yaşayan bir deniz bırakmak istiyorlarsa üzerlerine düşen görevi yapmak zorundalar”.

“Türkiye, zengin kıyı şeridinin yanı sıra açık deniz kaynaklarından da faydalanan bir ülke olarak kendi üzerine düşen sorumluluğunun farkına varmalı” diyen Dökmecibaşı “Acilen ciddi bir koruma sağlayacak deniz rezervleri ağı oluşturmak için çalışmalara başlamalıdır. Ayrıca karasuları dışında da eyleme geçerek bölgesel anlaşmalar gereğince açık deniz rezerv alanları önermelidir” dedi.

Bugün Akdeniz’in sadece %1’i koruma altında. Greenpeace, denizler ve yaşamlarını ona bağımlı sürdürenler için acil bir kurtarma planı önermektedir. Akdeniz’in yüzde 40’ını kapsayacak bu plan, aşırı avlanma nedeniyle tehlike altındaki türlerin popülâsyonlarının iyileşmesini, ekosistemin kritik canlılarının etkin bir şekilde korunmasını ve iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklı hale getirilmesini öngörüyor.

Rainbow Warrior geçtiğimiz Haziran ayında da, Akdeniz’de türü tehlike altında olan mavi yüzgeçli orkinos avcılığı sezonunun bitişini takip ederek, acilen yumurtlama alanlarının tamamen koruma altına alınması gerekliliğine dikkat çekmişti.