Gizem Tutuksuz Yargılanacak

greenpeace

Rusya’da 2 aydır tutuklu olarak yargılanan Greenpeace üyesi Gizem Akhan hakkında bugün görülen duruşmada Gizem’in kefaletle serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Bu hafta görülen davalarda, gözaltında yargılanan 30 kişiden 26 kişi için tutuksuz yargılama kararı çıkarken, bir kişinin gözaltı süresinin 3 ay daha uzatılmasına karar verildi.

Gizem’le birlikte 29 kişi, Rusya’nın Gazprom şirketinin tehlikeli petrol aramalarına karşı 18 Eylül’de Greenpeace tarafından düzenlenen barışçıl protesto sonrası, Rus güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi ile gözaltına alınmıştı. Şu anda 30 kişinin hem korsanlık hem de holiganlıkla yargılanması süreci devam ediyor. Bu hafta görülen davalar, yargılamanın tutuklu ya da tutuksuz devam etmesi üzerine.

“İki aydır hapiste olmamın nedeni, dünyayı korumak istemem”

Bugün yapılan duruşmada Gizem Akhan, “Ben yaşadığım dünyayı korumak istediğim için iki aydır hapisteyim. Serbest bırakılmam halinde kaçacak değilim, kaçmamı gerektirecek bir şey yapmadım, bir tehlike oluşturmadım. Şiddet kullanmadım. Tek amacım Kuzey Kutbu’nun geleceği için mesaj vermekti” dedi.

Greenpeace avukatları, Gizem’in serbest bırakılmasından önce bürokratik işlemlerin tamamlanması gerektiğini, hafta sonundan önce serbest kalmasının mümkün görünmediğini söyledi. Aktivistlerin serbest kalmalarının ardından ülke dışına çıkıp çıkamayacakları da henüz belli değil.