Gezegenin Karbon Merkezi, Afşin-Elbistan Olabilir

Greenpeace’in yaptığı incelemelere göre, Afşin Elbistan’da planlanan santraller kurulursa dünyanın insan eliyle gerçekleştirilen en fazla karbon salım kaynağı bu bölge olacak.

Greenpeace, Afşin-Elbistan kömür havzasında planlanan 8 bin MW gücünde yeni elektrik üretim santrali projesini inceledi, olası sonuçlar üzücü. Planlanan tüm santraller kurulursa, dünyanın insan eliyle yapılmış en büyük karbon salımı kaynağı Afşin-Elbistan olacak.

3 Ocak 2013 tarihinde, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında, Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin MW kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren hükümetler arası bir anlaşma imzalandı. Afşin-Elbistan’da şu andaki linyit santrallerinin toplam kapasitesi 2800 MW ve mevcut durumda bile dünyanın en kirli enerji tesisleri arasında yer alıyor. Greenpeace’in, Stuttgart Üniversitesi ile birlikte yaptığı analiz, mevcut 2800 MW ve yeni planlanan 8 bin MW kapasite ile Afşin-Elbistan sahasının önümüzdeki 40 yıl için dünyanın en kirli enerji kompleksi olacağını ortaya koyuyor. Bu proje, yılda 70 milyon ton karbon salımı potansiyeline sahip. Planlanan tüm santraller kurulursa, 40 yıllık ömürlerinde toplam 2 milyon ton karbon salımı insan eli ile yapılmış en büyük karbon salımı kaynağı Afşin-Elbistan olacak. Şu an ilk ikide Güney Afrika’daki Sasol kömür santrali ve Tayvan’daki Taichung santrali var.

Bölgede halk sağlığı tehdit altında

Greenpeace’in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan, var olan ve planlanan santrallerin durumuyla ilgili bir açıklama yaptı: “Hükümetin kömüre olan bu bağımlılığı endişe verici. Kömürün Afşin-Elbistan bölgesinde çevre ve insan sağlığına olan etkileri zaten açıkça ortada ve defalarca gündeme geldi. Santrallerden kaynaklı yüksek oranlarda azot, sülfür, cıva ve diğer kirletici maddeler ile birlikte santralden çıkan atık su ile sulanan tarlalar halk sağlığını hali hazırda ciddi biçimde etkiliyor. Bugüne kadar bu konuda herhangi bir adım atılmamışken, planlanan yeni santraller ile bu tehdit daha da büyüyor.

Türkiye’nin enerji ihtiyacı, çevre ve insan sağlığına büyük tehdit oluşturan bir karbondioksit salım bombası ile çözülemez. Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşma kamuoyu gözetiminde yapılmadı. Detaylar kamuoyu ile paylaşılmalı, bu konuda daha detaylı bir analiz yapılmalıdır. Yıllardır rehabilite edilmeyen Afşin-Elbistan termik santrali kapatılmalı, yeni ünitelerin ihaleleri iptal edilmelidir. Çevre ve insan sağlığına verilen zarar tespit edilerek acilen rehabilitasyon çalışmalarına başlanmalıdır. Güneş ve rüzgâr potansiyeli açısından Avrupa’da birinci sırada olan Türkiye, dünyanın en fazla karbon salımını yapacak bir santral kompleksi yerine 8000 MW gücünde yeni ve temiz rüzgâr yatırımları yapmak için acil reformlar başlatmalıdır.”