GDO’lu Pirincin Kaynağı

Nisan ayının başında ‘Mersin Limanı’nda genetiği değiştirilmiş (GD) pirinç yakalandı’ haberleri çıktığından beri, yetkililerden farklı açıklamalar geldi. Açıklamalar, kamuoyuna net bilgiler vermekten uzaktı. Şimdi de ilgili bakanlar Hayati Yazıcı ve Mehdi Eker, dünyada GD pirinç üretimi ve ticareti olmadığına dair açıklamalar yapıyor. Gerçekten öyle mi? Araştırmamız gerçeklerin tam tersi olduğunu ortaya koyuyor.

Yaptığımız araştırma sonucunda, Avrupa Birliği’nde 2006 yılından beri 344 adet yasa dışı genetiği değiştirilmiş pirinç vakası olduğunu ortaya koyduk. Bu rakam AB’de ortalama haftada bir genetiği değiştirilmiş pirinç yakalanması anlamına geliyor. Araştırma ‘AB Hızlı Uyarı Sistemi’ verilerine dayanarak yapıldı.

Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlumuz Tarık Nejat Dinç “Mersin’de GD pirinç skandalı patlak verdiğinden bu yana ilgili Bakanlar sürekli olarak dünyada GD pirinç üretimi ve ticareti olmadığına dair açıklamalar yapıyor. Bu söylemler ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Greenpeace olarak AB’nin resmi denetim raporlarını geriye dönük inceleyerek 2006’dan bu yana yaşanan GD pirinç vakalarının listesini çıkardık ve bu listeyi de kamuoyuyla paylaşmaya karar verdik” dedi.

ABD ve Çin’den geliyor

AB’de görülen 344 yasadışı GD pirinç vakasının 150 tanesinin ABD, 169 tanesinin ise Çin kaynaklı olduğunu söyleyen Dinç, sözlerine şöyle devam etti: “Bu durum bize Mersin limanındaki skandal ortaya çıktığında neden ilgili ülke büyükelçiliklerinin konuya hemen müdahil olarak yoğun lobi faaliyetine başladığını ve gerek basına gerekse hükümet yetkililerine yanlış bilgi aktardığını ortaya koyuyor. Anlaşıldığı kadarıyla 2006’da uluslararası boyutta yaşanan ve 750 milyon dolarlık tazminatla sonuçlanan GD pirinç skandalının bir tekrarını yaşamak istemeyenler etkin lobi faaliyetleriyle konuyu örtbas etmeye çalışıyorlar.”

İTÜ’deki test sonuçları açıklansın

Bakanlığın bugüne dek el konulan pirinçlere sadece GD mısır ve soya testi yaptırdığını, bunun da pirinçlerin genetiği değiştirilmiş olup olmadığını ortaya koymasının teknik olarak imkânsız olduğunu ifade eden Dinç, bu amaçla savcılığın İTÜ’ye yaptırdığı kapsamlı pirinç testlerinin sonuçlarının acilen kamuoyuna açıklanmasını talep etti.

AB’de GD pirince ilişkin çarpıcı veriler

– AB’de 2006 – 2013 yılları arasında 344 farklı yasadışı GD pirinç ithalatı vakasına rastlandı.

– Yıllara göre incelendiğinde vaka sayıları:

2013: 13

2012: 41

2011: 31

2010: 49

– Bu vakalardan 150 tanesinin kaynağı ABD, 169 tanesinin ise Çin.

– ABD’den gelen ürünlerde LL601 ve LL62, Çin’den gelen ürünlerde ise BT63 kodlu GD pirince rastlandı.

– Genetiği değiştirilmiş pirinçlere hazır gıda, çerez, kraker, hayvan yemi ve evcil hayvan maması gibi çok çeşitli ürünlerde rastlandı.

Greenpeace