Fransa’da Nükleer Patlama

Fransa’nın Gard Bölgesi’nde bulunan Marcoule Nükleer Santral atık depolama alanında patlama oldu ve sızıntı tehlikesi var. İtfaiye ve Valilik, bir ölü ve biri ağır olmak üzere dört yaralı olduğunu bildirdi.

İtfaiyeciler ve valiliğin ilk aşamada verdiği bilgilere göre Fransa’nın Gard Bölgesi’ndeki Marcoule Nükleer Santral alanında devasa fırının yakınlarında patlama meydana geldi ve radyoaktif bir sızıntı riskine yol açtı.

Günlük gazete Midi Libre’nin bildirdiğine göre patlama yerel saatle 11.45’te meydana geldi. Kazanın kurbanı kömürleşmiş halde bulundu, yaralılardan birinin durumu ise ağır. Montpellier’de bir hastaneye acil olarak kaldırıldı.

Henüz kazanın nedenini tam olarak bilmiyoruz. Ancak bu kaza nükleer enerjinin tehlikeleri konusunda bizi bir kez daha uyarıyor. Bu tesis, Fransa Hükümeti’nin stres testi yapılmasını istediği bölgeler içinde yer almadığı gibi, Nükleer Güvenlik Ajansı’nın incelediği son tesisler arasında da değildi. Bu da, Fukuşima’dan sonra yeterince ders alınmadığını ortaya koyuyor.

Türkiye Hükümeti, Sinop’ta kurmayı planladığı nükleer santral için Japonya ile görüşüyordu. Fukuşima’da yaşanan kazadan sonra görüşmelerden vazgeçen taraf Japonya oldu. Şimdi ise Fransa ile görüşülüyor ve Fransa’dan da bir nükleer kaza haberi geldi.

Son altı ay içinde üç ayrı kıtada nükleer kaza yaşandı. Japonya ve ABD’nin ardından şimdi de Fransa… Türkiye Hükümeti, dünyada yaşanan nükleer kazaların insanlığa doğaya ve ekonomiye verdiği yıkıcı zararları görmezlikten geliyor.

Söz konusu atık işleme tesisinde reaktör bulunmuyor. Fransa nükleer güvenlik kurumu ASN, patlamanın tesisteki devasa fırının yakınlarında meydana geldiğini ifade etti. Fransız nükleer enerji devi Areva tarafından işletilen tesisin bir bölümünde nükleer silahlarından elde edilen plütonyumu geri dönüştürerek MOX yakıtı üretiliyor.

Kaynak: Greenpeace