Flamingoların Kurtuluş Savaşı

İzmir’de tarihi bir yanlış yapılmak üzere. Şayet hep birlikte çalışmazsak, flamingoların dünyada yaşadığı en önemli yerlerden biri olan Gediz Deltası, üstü çamurla örtülerek yok edilecek.

İzmir’in flamingolarını tehdit eden bu çalışmanın adı ‘İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon’ projesi. Bu çalışmayı basından ‘İzmir Körfezi’ni temizleyecek proje’ olarak da duymuş olabilirsiniz. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryollları tarafından planlandı. İsmi kulağa hoş görünen bu projenin bir de karanlık yüzü var. Proje gerçekleşirse, İzmir Körfezi’nin dibinde kilometrelerce kazılacak kanaldan 22 milyon metreküp çamur çıkarılacak. Bu çamur, Gediz Deltası’nın güneyine, yani uluslararası ölçekte korunan bir alana dökülecek.

Çamur döküm alanının yerini değiştiremezsek, tam 700 futbol sahası büyüklüğünde doğal alan çamurla örtülerek yok edilecek. Çıkarılacak çamur o kadar çok ki! Bu çamur, alanı 30 santimetre kalınlığında 10 kez kaplayabilir. Oysa binlerce kuşun yaşamını sağlayan bu alan hem doğal sit alanı, hem de uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile ‘mutlak koruma alanı’ ilan edilmiş durumda. Aynı zamanda çamurun depolanmak istendiği bu yerde, deltadaki tüm canlıların ana besin kaynakları da bulunuyor.

Doğa Derneği elbette Körfez’in temizlenmesine karşı değil. Doğa Derneği, Körfez’i geri kazanalım derken İzmir’in doğa mirası Gediz Deltası’nın yok edilmesine karşı. Çamurun döküleceği alternatif alanlar bulunarak hem körfez temizlenebilir, hem de flamingolar binlerce yıldır süren yaşamını devam ettirebilir.

Çamur, her zaman için başka bir yere taşınabilir, ama flamingolar, pelikanlar, balıklar ve koskoca bir delta taşınabilir mi?

Doğa Derneği, pek çok başka oluşumla ortaklık içinde çalıştığı ‘Hedef: Sıfır Yok Oluş’ kampanyası sayesinde bu güne kadar çok sayıda canlının yaşamasını sağladı. Yapılan çalışmalar, kelaynak, çizgili sırtlan, çöl varanı ve ceylanlar gibi nesli tehlikedeki canlıların yok oluşunu engelledi. Şimdi sıra Gediz Deltası ve flamingolarda. İzmir Körfezi’nden çıkacak çamur için yeni bir yer bulunana kadar, projenin başlaması için gerekli ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) sürecini durdurabiliriz.

Aşağıdaki metni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na e-posta ile göndererek İzmir Körfezi’ni flamingoları yok etmeden temizlemelerini talep edebilirsiniz.

Sizin de bu mücadelede Flamingoların yanında yer almanızı diliyoruz.

Örnek Mektup:

Kime: azizkocaoglu@izmir.bel.tr

CC: cedid@csb.gov.tr

Sayın Aziz Kocaoğlu,

İzmir’de yaşayan veya İzmir’i, doğasını, kültürünü seven, sahip çıkan bir yurttaş olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları ortaklığında yürütülen ‘İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi’ hakkında endişelerimi paylaşmak istiyorum.

Proje kapsamında çıkarılacak tonlarca çamur ve tarama malzemesinin depolanması için uygun görülen Güney Gediz Deltası’nın Sulak Alanlar Yönetmeliği başta olmak üzere ulusal mevzuatımız ve Ramsar ile Bern Sözleşmeleri gibi uluslararası sözleşmeler uyarınca koruma altına alındığını biliyorum.

Söz konusu alanın, İzmir’in simgesi sayılan flamingolar başta olmak binlerce kıyı kuşunun evi olduğunu göz önünde bulundurunca, İzmir’e miras olarak bırakacağınızı belirttiğiniz bu projeye ilişkin olarak şahsınızın yanlış veya eksik bilgilendirildiğine inanmaktayım.

Körfez’den çıkarılacak 22 milyon metreküp çamurun döküm alanının yerinin değiştirilmemesi durumunda, başta flamingolar olmak üzere deltadaki tüm canlıların ana besin kaynaklarından biri yok olacak.

Tıpkı Körfez gibi İzmir’in ayrılmaz parçası olan Gediz Deltası’nın ve flamingoların kurtarılması için atacağınız her adımın İzmir için yapılan en değerli çalışmalar olarak tarihe geçeceğine yürekten inanıyorum.

Bu nedenle, Körfez’den çıkacak atık çamuru depolamak için yeni bir yer bulunana kadar projeyle ilgili yasal sürecin durdurulmasını talep ediyorum.

Saygılarımla