Fabrika Atıkları Doğrudan Havran Çayı’na

Balıkesir’in Havran İlçesi’nde zeytin ve zeytinyağı fabrikalarının Havran Çayı’na bıraktığı atıklar, çevre kirliliğine yol açıyor. Havran Çayı’na bırakılan atıkların, çevre kirliliğinin yanı sıra insan sağlığını da tehdit edecek boyuta ulaştığını söyleyen ilçe sakinleri, yetkili makamlara çeşitli defalar başvurmalarına karşın bir sonuç alamadıklarını ileri sürdü.

Fabrikalarda bulunan arıtma tesislerinin göstermelik olduğunu ileri süren Havranlılar, maliyet yüklediği gerekçesiyle bu tesislerin çalıştırılmadığını, atıkların doğrudan deşarj yöntemiyle çaya bırakıldığını savundu ve yetkilileri seyirci kalmakla suçladı.

İlçedeki akarsu kirliliğinin kış aylarının vazgeçilmez klasiği olduğunu söyleyen Halil Başaran, “Atık sular, yaydıkları kötü kokuyu bir tarafa bırakın, çaydaki canlı yaşamını yok etti. Toksik maddeler içeren zeytin karasuyu ve kimyasal atıklar Havran Çayı aracılığıyla toprağa, içme ve sulama suyu kaynaklarına, Havran Çayı aracılığıyla da denize karışarak büyük bir çevresel kirlilik kaynağı haline geldi. Yetkililer ise yalnızca seyretmekle yetiniyor” diye konuştu.