Eylemimizin ardından bizi ziyaret etmek isteyen Enerji Bakanı Yıldız’ı memnuniyetle ağırlarız.

Trablus’ta bir grup gazeteciyle sohbet eden Yıldız, Greenpeace’e bayramdan sonra bayramlaşmaya gideceğini açıkladı. “Bizim de gitmemiz lazım. İkna etmek için değil, birbirimize anlatacağımız şeyler vardır” diyen bakanın ziyaret mesajının üzerine cevabımız: “Seve seve bekleriz. Bir ricamız da var: Gelmişken artık Türkiye’nin nükleer enerji ile harcayacak daha fazla zamanı olmadığını da açıklar mısınız? Böylelikle Sinop ve Mersin halkının yüreklerine su serpmiş olursunuz.”

Bakanın diyalog girişimine yönelik olarak Genel Direktörümüz Dr. Uygar Özesmi de, Sayın Bakan’ın kendilerini ziyaret etmesinden memnuniyet duyacağını belirtti. Zaten Bakanlık görevini aldığında ilk iş olarak, kendisiyle görüşüp hem nükleer enerji ile ilgili, hem de iklim dostu bir enerji planlamasına yönelik taleplerini sunan Greenpeace, ayrıca Türkiye’nin önümüzdeki 50 yıl boyunca nasıl bir enerji senaryosu izlemesi gerektiğine yönelik Enerji [D]evrimi raporunu da, hem Sayın Bakan’a, hem de Bakanlık yetkililerine iletmişti.

Ancak Sayın Bakan’ın nükleer ihalenin 4. kez iptal olmasının hemen ardından, hem Sinop hem de Mersin’de yeni ihale açma açıklamasının Greenpeace’i hayal kırıklığına uğrattığını vurgulayan Dr. Uygar Özesmi, Sayın Bakan’ın Greenpeace’in yanı sıra Mersin ve Sinop halkının kaygılarını da dikkatle dinlemesi ve anlaması gerektiğinin altını çizdi. Özesmi’ye göre artık, iklimi koruyan ve nükleer enerji gibi çıkmaz sokaklara sapmayan bir enerji geleceğini planlamanın zamanı geldi. Özesmi, özellikle tarihi öneme sahip Kopenhag anlaşması öncesinde, Sayın Yıldız’ı Greenpeace ofisinde ağırlamaktan ve kendisine çay ikram etmekten mutluluk duyacağını sözlerine ekledi.