Evde Peynir Atölyesi

aysun-3

Aysun The Sütçü ve Tangala Keçi Çiftliği’nden Buket Ulukut, 29 Ekim – 1 Kasım arası, ‘Evde Peynir Atölyesi’ düzenliyor. Aysun The Sütçü’nün kendi kaleminden:

Buket, Fethiye’de keçilerine ve artizan peynirlere – ben de malum, Gündönümü’nde ineklerine ve kaliteli çiğ inek sütü üretimine kaptırmış – iki kadın; geçtiğimiz aylarda bir peynir atölyesi düzenledik. Kader Buket’in İstanbul’a yolu düşmesiyle bizi bir araya getirdi. Birlikte peynir yaptık. Çok eğlendik, çok da güzel bir çalışmamız oldu; bizim süt ile Buket’in eli bir araya gelince nefis peynirler çıktı.

Bizi sosyal medyada takip eden, evinde peynir yapmak isteyen sizin gibi güzel insanlara ben çiftliğin kapılarını açayım, Buket de peynir yapmayı öğreteyim deyince bu atölye fikri doğdu. Bu ilk atölyemizde hem katılanlar çok memnun kaldığı hem başvurup da sınıf dolduğu için gelemeyenler yeniden atölye düzenlememiz konusunda çok talepte bulundukları için kolları sıvadık.

29 Ekim Çarşamba, 30 Ekim Perşembe, 31 Ekim Cuma ve 1 Kasım Cumartesi günleri olmak üzere 4 adet atölyemiz olacak.

Çiftliğin İstanbul’a sadece 95 km uzaklıkta olması güzel bir avantaj. Doğru saatlerde geliş – gidiş olabilirse sadece 1 saatte buraya ulaşabilmektesiniz. Şahane bir güz yaşıyoruz, hem peynir yapmayı öğrenecek hem işletmenin nefis doğasında, ineklerimizle güzel bir soluk alacaksınız. İneklere yakın, çiğ sütün üretim şartlarını da gözlemlemek peyniri daha kolay yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Program: Servis aracımız sabah 06.45 de İstanbul’dan hareket edecek. Şehirden trafiksiz bir saatte çıkıp, trafiksiz dönmenizi atölye katılımcıları konforu adına temin edebiliyor olmayı arzu ediyoruz. Çalışmamız temel çiğ süt kalitesini çiftlik ortamında görerek algılamayı ve ateş başında temel peynir yapımı prensiplerini pratik etmeyi öngörmektedir.

06.45 İstanbul’dan çıkış (Anadolu Yakası buluşma noktası 06.15, Avrupa Yakası buluşma noktası 06.45).

08.00 Gündönümü çiftlik varış ve kahvaltı (kuru meyveli sütlü yulaf, kahve, çay, süt, çiftlik meyveleriyle üretilmiş reçeller, bal, peynir, roka, Saltuksoy Zeytinsütü, ev ekmeği, zeytin, yoğurt, meyve).

09.00 Evde peynir ders başlangıç ve uygulama.

09.45 Çiftlik turu, meralarda inekleri ziyaret.

10.30 Teleme, ph kontrol – renet ekleme.

11.00 Kısa film gösterimi.

11.30 Teleme kesme, teleme indirme.

12.00 TADIM saati; atölyede üretilen peynirler, Tangala Keçi Peynirleri, eggnog* ve Tangala Labnesi sedir balıyla cevizli cheesecake.

12.30 İstanbul’a hareket

*eggnog: keçi sütü, vanilya, tarçın, muskat, karanfil ve Tangala tavuklarının yumurtasıyla hazırlanan bir içecek

İletişim: aysunthesutcu@gundonumu.biz.tr