Europa Nostra İstanbul Toplantısı

Kemal Coşlu ve Mehmet Güngör’ün birlikte hazırladıkları ALLIANOI görsel afişleri Arkeoloji müzesinin salonunda adeta kendi evindeydi. Afişlerdeki su dostlarımızın varlığıysa yalnız olduğumuzu söyleyenlere kendi dilimizde yanıtımızdı.

Türkiye tarihi evleri koruma derneğinin sunumuyla başladı gün. Koref ve Ulusal Ahşap Birliği’yle devam etti.
 
 
Allianoi’a sıra geldiğinde kazı alanının ilk günlerinden fotoğrafların yer aldığı, ALLIANOI’un suların altında çamurla boğulmaması için yapılan çetin bir mücadele örneği olan hukukî süreç paylaşıldı. ALLIANOI için gerçekleştirilen sayısız toplantı, sergi, yarışma ve şenliklerin örneklenmesiyle Dr. Ahmet Yaraş’ın sekiz dakikaya sığdırmaya çalıştığı hem heyecanlı hem de yer yer hüzünlü konuşma katılımcıların alkışlarıyla son buldu.
 

Kısa bir ara… Çok çabuk seslenilen ‘merhaba’lar yeni başlangıçların müjdecisiydi. Yaza rağmen bahar, suya vurulmak istenen zincirin kırıldığı dakikalar. İnsan coşunca çokluktan sevgisi de mücadelesi de güçlü oluyor. Renklerin çeşitliliği akılcı cümlelerin başlangıcı aslında. Doğumun mucizesi hiç bitmiyor anlaşılan. Gittikçe, yaşadıkça birlikte olmayı, dilin büyüsünü, ana olmayı öğreniyoruz.

O kısacık sohbetlerin sonrası çığlıklar Sulukule Platform’undan, Anadolu Kültür, Boğaziçi Gösteri Sanatları, Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Lozan Mübadilleri… göç, kültür karıncaları, çocuk, dil, merdiven, çay ve insandan yanaydı. Dert olduğu kadar aynı anı tatmanın gücüne tanıklık ettik…
 
 

www.allianoi.org

www.akarsuhareketleri.org

www.dogadernegi.org

www.izmirizmir.net

www.firtinadereleri.com

www.dedef.com

www.hasankeyfgirisimi.com

www.fotogezgin.com

www.karadenizisyandadir.org

www.sirtcantam.com

‘Allianoi, Hasankeyf, Karadeniz, Munzur… Geleceğinizdir… Kafanızı kuma aklınızı suya gömmeyin…’