Eskişehir Bisiklet Festivali 2015

Frig Vadisi’nde yapılan Eskişehir Bisiklet Festivali’nin ikincisi; 16 – 19 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Tur, Eskişehir’in doğal ve kültürel mirasını tanıtmak ve bisikletli dostların doğa ve tarihin arasında keyifli zaman geçirmesini sağlamak amacıyla Eskişehirli gönüllü bisikletçiler tarafından organize ediliyor.

eskisehir bisiklet festivali

İlki 2014 yılında, 20 farklı şehirden gelen 150 bisiklet dostuyla gerçekleştirilen turda, bu sene sadece Frig Vadisi değil, Eskişehir’in merkezinde bulunan önemli çekicilikler de görülebilecek. Dört gün boyunca toplam 205 km’lik rota uzunluğu olan tur programına ilişkin detaylar şöyle:

16 Mayıs Cumartesi: Şehir içi 15 km’lik bir güzergâhta sırasıyla, şehrin görülmezse olmaz mekânlarından Kent Park, Şehr-i Aşk Adası, Odunpazarı Evleri, Eti Arkeoloji Müzesi, Botanik Park ve Sazova Bilim Kültür Parkı görülecek.

17 Mayıs Pazar: 75 km’lik bir rota boyunca, şehrin tarihi değerlerinden biri olan Frig uygarlığına ait belli başlı yapıtlar görülecek, bu yapıtlar sırasıyla Topkale, Doğanlı Kale, Deve Boynu Kale, Gerdek Kaya, Delik Kaya, Aslanlı Mabet ve Solon’un Mezarı.

18 Mayıs Pazartesi: Frig Vadisi’nde geçen 65 km’lik bir rota boyunca, Frig uygarlığından günümüze kalmış en büyük yapıt olan Yazılıkaya ve Peri Bacaları görülecek.

19 Mayıs Salı: Üç gece boyunca konaklanacak Seyitgazi İlçesi’ndeki sabit kamp alanından ayrılarak 50 km’lik tatlı bir rotadan Eskişehir’e dönülecek ve en yakın zamanda görüşmek üzere vedalaşılacak.

www.eskisehirbisikletfestivali.com