Erden Eruç, timsahları geride bıraktı!

Port Moresby’den Avustralya’ya Mercan Denizi’nde 33 gün süren yolculuğunu başarıyla noktalayan Erden Eruç, ‘Altı Zirve Projesi’nin ikincisi olan ve 2.228 metrelik yüksekliğiyle ‘Avustralya’nın en yüksek noktası’ sayılan Kosciuszko zirvesine adım adım yaklaşıyor. 15 Şubat Pazartesi günü itibariyle kas gücüyle devr-i âlem yolculuğunun bir diğer durağı olan Cooktown’a ulaşan Erden Eruç, önemli bir etabı daha geride bırakmış bulunuyor.

Thursday Adası’nda okyanusta kullandığı teknesini treylere yükleyip Perth’e yollayan ve Queensland Eyaleti’nde ki Cooktown’a doğru kanoyla yapacağı yolculuğun hazırlıklarını tamamlayan Erden Eruç, yolculuğunun bu aşamasında oluşması muhtemel güçlü güneydoğu rüzgârları ve yolunun üzerinde, kıyılarda karşılaşabileceği timsahlar konusunda tedirgindi. 28 Ocak tarihinde daha önce teknesiyle gelip demir attığı aynı noktaya dönmek üzere bir motor kiralayan Erden Eruç, Cape York Yarımadası’nın batısında oluşan Tropical Cyclone Olga adlı tropik kasırganın neden olduğu rüzgârlar ve ölü dalgalarla çakışan dört metrelik gelgitin sebep olduğu hırçın denizler üzerinden kanosuyla birlikte başlangıç noktasına taşındı.
 

30 Ocak Cumartesi günü Captain Billy Landing’den Shelburne Bay adlı büyük koyu güneydoğuya doğru çapraz geçmeye başlayan Erden Eruç, düzenli aralıklarla kuzeybatıdan gelen yağmur cephelerinin rüzgârı saatte 25–30 deniz miline tırmandırması nedeniyle bu etapta son derece zorlandı. Koyun güneyinde kuzeybatı rüzgârının kabarttığı deniz nedeniyle karaya çıkmanın zor olacağını düşünen Erden Eruç, koyu çapraz geçmeye karar vermişti. Koyun güneyinde, doğu yönündeki akıntı kuzeybatı rüzgârının yarattığı dalgalarla çakışınca defalarca devrilme tehlikesi yaşayan Eruç, ancak koyun bitimindeki Rodney Adası’nı dolanınca yeniden durgun hava ve sulara kavuştu.

Daha güneyde yer alan Temple Bay Koyu’na girdiği gün yağmurun yeniden şiddetlenmesi ve sahilden açığa esen rüzgârın 30 deniz mili hıza ulaşmasıyla karaya çıkmak zorunda kalan Erden Eruç, çadır kuracağı uygun bir yer bulamadığı için bir süre kanosunu kumsal boyunca iple çekerek yol aldı. Ayakaltında yavru vatozlar ve ufak resif köpekbalıklarının kaçıştığı sığ suda yürüyerek ilerleyen Eruç, rüzgâr yatışınca tekrar kanosuna bindi ve Temple Bay’i geçerek Weymouth Bay sınırındaki Fair Cape Burnu’na ulaştı.

Bu süreçte içme suyu da tükenmeye yüz tutan Erden Eruç, Cape Weymouth Burnu’nu döndüğünde Restoration Adası’nda genç bir çiftin misafiri oldu. O sırada Erden Eruç, adanın 1789 yılında HMS Bounty gemisinin kaptanı William Bligh ve 17 sadık tayfasının karaya çıktıkları ilk nokta olduğunu öğrendi. Adadan ayrılıp yeniden kanoyla ilerlemeye başlayan Erden Eruç, Cape Melville ve Barrow Point burunlarını geçerek Cooktown’a ulaştı.
 

Şimdi de Avustralya kıtasının etrafını kıyı hattı boyunca bisikletle saat yönünde dolanacak olan Erden Eruç, yolunun üzerinde Avustralya Kıtası’nın en yüksek noktası ve ‘Altı Zirve Projesi’nin ikincisi olan Kosciuszko Zirvesi’ne çıkacak. Nisan ayında Perth Şehri’nden kürekle Hint Okyanusu’na açılması gereken Erden Eruç’un karadaki hızlı temposunu sürdürmesi gerekecek.

Erden Eruç’un hedeflerine ulaşması halinde ise ‘Altı Zirve Projesi’nde geriye Everest, Elbrus, Kilimanjaro ve Aconcagua zirveleri kalacak. Eruç’un günlüğünü okuyarak gelişmeleri günbegün takip etmek isteyenler http://www.kaslagit.com/ sitesini ziyaret edebilirler.