Erden Eruç, Avusturalya kıtasına tepeden baktı!

Port Moresby’den Avustralya’ya Mercan Denizi’nde 33 gün süren yolculuğunu başarıyla noktalayan Erden Eruç, Altı Zirve Projesi’nin ikincisi olan ve 2.228 metrelik yüksekliğiyle ‘Avustralya’nın en yüksek noktası’ sayılan Kosciuszko zirvesine çıktı. 10 Nisan Cumartesi günü itibariyle eşi Nancy ile birlikte zirve tırmanışını tamamlayan Erden Eruç, nemli ve soğuk rüzgârların taşıdığı bulutlara ve yoğun yağmura rağmen Avusturalya kıtasına tepeden bakmayı başardı.
 
 
Pasifik Okyanusu’nu geçmek üzere Temmuz 2007’de Kaliforniya’daki Bodega Bay’den denize açılan ve 312 gün kürek çekerek Pasifik Okyanusu’nu geçen, zorlu hava şartları nedeniyle yolculuğu kesintiye uğrasa da kısa bir molanın ardından yola azimle devam eden, Avustralya’nın kuzeydoğu kıyılarını duvar gibi koruyan ve içinde dar geçitler barındıran mercan kayalıklarını geride bırakan, Avustralya’ya vardığında ise kıtanın etrafını kıyı hattı boyunca bisikletle dolanan Erden Eruç, yoluna çıkan tüm zorluklara rağmen hedefine ulaştı.
 

15 Şubat Pazartesi günü itibariyle kas gücüyle devr-i âlem yolculuğunun bir diğer durağı olan Cooktown’a ulaşan Erden Eruç, bir yandan hedefine doğru ilerlerken diğer yandan da Gympie yakınlarındaki Two Mile eyalet okulu, Forest Glen’deki Sunshine Coast Okulu’nu ve Woombye’daki Suncoast Christian Koleji’ni ziyaret edip öğrencilere sunum yaptı. 13 Mart günü Brisbane’a varan Erden Eruç, ücra kıyıları kanoyla, iç bölgeleri ise bisikletle katetti.

Mangrove bataklıklarından yağmur ormanlarına kadar çeşitli bitki örtüsüyle karşılaşan Erden Eruç, 2 Nisan’da Sydney’e ulaştı. Daha sonra sırasıyla Goulburn ve Canberra duraklarını geride bırakan Eruç, Kosciuszko zirvesine çıkan patikaların başladığı Thredbo’ya kadar pedal bastı. Bu zorlu ama keyifli yolculuğun son etabında eşi Nancy’nin de kendisine katılmasıyla birlikte yorgunluğunu unutan Erden Eruç, 10 Nisan Cumartesi günü tırmanışını tamamlayarak zirveye ulaştı.
 
 
Altı Zirve Projesi’nde ise geriye Everest, Elbrus, Kilimanjaro ve Aconcagua zirveleri kaldı. Eruç’un günlüğünü okuyarak gelişmeleri günbegün takip etmek isteyenler http://www.kaslagit.com/ sitesini ziyaret edebilirler.