Erden Eruç, ‘Altı Zirve Projesi’ne Kaldığı Yerden Devam Ediyor!

Pasifik Okyanusu’nu geçmek üzere Temmuz 2007’de Kaliforniya’daki Bodega Bay’den denize açılan ve 312 gün kürek çekerek Pasifik Okyanusu’nu geçen Erden Eruç, Aktaş Group sponsorluğunda gerçekleştirdiği ‘Altı Zirve Projesi’ne kaldığı yerden devam ediyor. En son Bismarck Denizi’ni de geçerek teknesini 4 Şubat 2009 tarihinde Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde yer alan Vitiaz Boğazı’ndaki Finsch Limanı’na ulaştıran Erden Eruç, zorlu hava şartları nedeniyle ara verdiği yolculuğuna 10 Eylül’de yeniden başlayacak.

Erden Eruç, Bismarck Denizi sınırlarında suya bırakıldığı 15 Ocak 2009 tarihinden sonra, o mevsimde oralarda beklenen kuzeybatı muson rüzgârları yerine doğudan rüzgâr almıştı. Bu nedenle Solomon Denizi’nde doğuya ilerleyip Papua Yeni Gine’nin etrafını kürekle dolanmak üzere yaptığı planlarını değiştirmek zorunda kalan Erden Eruç, şimdi karaya çıktığı Finsch Limanı’ndan başlayarak ülkenin güneyindeki Port Moresby’ye ulaşmaya çalışacak.
 

İlk etapta Kamlawa Köyü’nden Papualı iki arkadaşının eşliğinde, batıdaki Lae Limanı’na yürüyecek olan Erden Eruç, daha sonra Ekim ayında Lae’de Kanadalı bir arkadaşıyla buluşarak ara hedefi olan 350 km güneydoğudaki Oro Bay’e doğru kıyı boyunca kanoyla yolculuğuna devam edecek.

Kasım ayının ikinci yarısında ise Oro Bay’den yola çıkarak Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’e yürüyecek olan Erden Eruç, bu son yürüyüş etabında 1942 yılında Avustralyalıların işgalci Japon kuvvetlerine karşı çetin bir mücadele verdiği Kokoda Patikası’nı izleyecek. Böylece Erden Eruç, yolunun üzerindeki Owen Stanley sıradağlarını, ırmak ve tropik ormanları aşarak kuzey kıyılarından güneye inmeyi ve Mercan Denizi’nin kıyısına ulaşmayı hedefleyecek.

Aralık ayında ise Port Moresby’deki Royal Papua Yat Kulübü’nün ev sahipliğini yaptığı teknesine binerek Avustralya’ya doğru yeniden kürek çekecek olan Erden Eruç, Avustralya’da karaya çıkacağı noktayı hava şartlarına göre belirleyecek. Cairns ile Thursday Adası arasında bir noktada karaya çıkması beklenen Erden Eruç, yolculuğun bu etabında da Büyük Mercan Resifi’ni salimen aşmak için mücadele edecek. Avustralya’nın kuzeydoğu kıyılarını duvar gibi koruyan ve içinde dar geçitler barındıran bu mercan kayalıkları teknesi için büyük bir risk teşkil edecek ve Erden Eruç’u zorlu bir yolculuğun içine sürükleyecek.
 

Avustralya’ya varınca, kıtanın etrafını kıyı hattı boyunca bisikletle dolanacak olan Erden Eruç, yolunun üzerinde Avustralya kıtasının en yüksek noktası ve Altı Zirve Projesi’nin ikincisi olan Kosciuszko zirvesine de çıkacak. Nisan ayında Perth şehrinden kürekle Hint Okyanusu’na açılması gereken Erden Eruç’un hızlı temposunu sürdürmesi gerekecek.

Erden Eruç’un hedeflerine ulaşması halinde ise Altı Zirve Projesi’nde geriye Everest, Elbrus, Kilimanjaro ve Aconcagua zirveleri kalacak. Eruç’un günlüğünü okuyarak gelişmeleri günbegün takip etmek isteyenler http://www.kaslagit.com/ sitesini ziyaret edebilirler.