Enerji Devrimi Kapıda!

Enerji Devrimi yolunda güzel bir haber! Milli Rüzgâr Enerjisi Sistemi (MİLRES) kuruldu. 2023 yılına kadar 20 bin megavat rüzgâr enerjisi üretmek için 30 milyar dolar rüzgâr türbinlerine yatırılacak. Türkiye, bunun en az 7,5 milyar dolarını kendi imkânlarıyla sağlamayı planlıyor. Bu proje ile yerli türbin yan sanayinin temellerinin atılması amaçlanıyor.

Bu proje, Cumhuriyet tarihinin en büyük araştırma geliştirme projesi özelliğini taşıyor. Ar – Ge eksikliği yaşanan Türkiye’de bu gibi çalışmalar oldukça umut verici. Bu atılımın rüzgârdan gelmesi ise ayrıca sevindirici. Proje, beş kurumun işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. Havacılık endüstrisinden TUSAŞ – TAI kanat kısmını, Sabancı Üniversitesi tüm mekanik kısmı, TÜBİTAK Enerji Enstitüsü jeneratör ve elektrik aksamını, İstanbul Ulaşım AŞ güç elektroniği kısmını, İTÜ ise rüzgâr analizleri ve kule tasarımını yürütecek.

MİLRES’ten sonra rüzgâr sanayini geliştirmek için, iş dünyasıyla birlikte Rüzgar Enerjisi Teknoloji Platformu (RETEP) kuruldu. Bu platformda yerli ve yabancı 11 sanayici yer alıyor. Gerekli parçaları üretecek olanlar da bu şirketler olacak.

Bu aslında Türkiye açısından geç bile kalmış bir girişim. Dünyanın önde gelen ülkeleri, Almanya, ABD, Danimarka, hatta Çin, rüzgâr türbini üretiminde çoktan yol aldılar. Petrolün ömrünün azalması ve pahalanması, özellikle Fukuşima’dan sonra nükleer santraller konusunda kuşkuların artması, rüzgâr ve güneş gibi temiz enerji kaynaklarını dünya genelinde ön plana çıkardı. Türkiye de bu yolda ilerleyecek gibi görünüyor. Şimdi aynı hamleyi güneşten bekliyoruz.

Greenpeace