Ekümenopolis’in DVD’si Çıktı!

Kentsel Dönüşümü ve 3. Köprü projesini deşifre eden ödüllü belgesel Ekümenopolis Ucu Olmayan Şehir’in DVD’si çıktı!

Saraybosna Film Festivali’nden İnsan Hakları Ödülü’yle dönen, SİYAD ‘En İyi Belgesel’ ödüllü ‘Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir’in DVD’si raflarda yerini aldı.  Belgesel, İstanbul’u nefes alınamaz hale getiren sistemin ilmek ilmek nasıl örüldüğünü; ‘Afet Yasası’nın içyüzünü, 2012 içerisinde temeli atılmak istenen 3. Köprü projesinin altında yatan dinamikleri ve olası sonuçlarını gözler önüne seriyor.

İlgiyle izlenen filmin, Özlem Ölçer tarafından tasarlanmış ve geri dönüştürülebilir çevre dostu kâğıttan tek tek elle yapılmış özel kutusundaki DVD’si bütün kitapçılarda ve müzik marketlerde bulunabiliyor. Filme toplumun her kesiminin ulaşabilmesi için DVD mümkün olan en düşük fiyattan 14.99 TL’den satışa sunulacak.

Bugün İstanbul ‘kontrolsüz kentleşme’ hastalığının bütün belirtilerini gösteriyor. ‘Kentsel dönüşüm’ yüzlerce yıllık mahalleleri yerle bir ediyor, insanları evsiz bırakıyor. Kent bir tarafta Bolu’nun, öteki tarafta bütün Trakya’nın suyunu çekiyor. Kuzey ormanları gözle görünür bir şekilde tahrip olurken, 3. köprü ve ‘Kuzey İstanbul’ projeleri İstanbul’un son kalan orman ve su havzalarını tehdit ediyor. Rant odaklı projeler kentlileri birbirinden koparıyor. Trafik her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Peki ya İstanbullular olarak biz bu değişimin neresinde yer alıyoruz? Kentler toplumun aynası ise, İstanbul’a bakarak kendi toplumumuz için ne diyebiliriz? Gelecek nesillere nasıl bir İstanbul bırakacağız?

Henüz 1980 yılında, yani ilk metropolitan ölçekli İstanbul planı yapıldığında kentin coğrafyasında en fazla 5 milyon kişinin sağlıklı ve insanca yaşayabileceği tespiti yapılıyordu. Bugün kent nüfusu 15 milyon. Böyle devam ederse 15 sene sonra 25 milyon olacak. Yani coğrafyasının kaldırabileceğinin 5 katı.

Çarpıcı görselleriyle ‘Kentsel dönüşüm’ masalını, 3. Köprü’yü, küresel kent iddiasını, yaklaşan emlak krizini, TOKİ’nin icraatlarını, mahalleleri, AVM’leri, ormanları, Marmaray projesini, gökdelenleri, kısacası bütün İstanbul’u mercek altına alan Ekümenopolis, Ali Ağaoğlu’dan, Ayazma sakinlerine, Oktay Ekinci’den Mücella Yapıcı’ya, Mustafa Sönmez’den Hüseyin Kaptan’a pek çok önemli isme belgeselde yer veriyor.

Dünyada ve Türkiye’de birçok film festivalinde, üniversitede, mahallede ve BM Habitat Ajansı gibi kentleşme üzerine birçok sempozyumda gösterilen yapımın yönetmenliğini İmre Azem, yapımcılığını ise Gaye Günay üstleniyor. Türkiye’de ilk defa ‘kitlesel fonlama’ (crowd – funding) yöntemiyle, yani filmin samimiyetine ve niteliğine inanan insanların bireysel katkılarıyla dağıtımı gerçekleştirilen film, belgesel sinemanın etkisi üzerine de çarpıcı bir örnek teşkil ediyor.

www.ekumenopolis.net