Eğer Siz Dünyaya Gidemiyorsanız, Bırakın Dünya Size Gelsin

Bisikletle dünya turumuz boyunca daha önce yapmadığımız bir şey yaptık (ilk defa bisikletle dünyayı geziyor olmaktan başka): Sık sık yerel halkın evinde misafir olduk. Onlarla birlikte yerel yemek yedik, verdikleri haritalarla şehri gezdik, turist kapanları yerine esnaf lokantalarında yemek yedik…

2 – 3 gün boyunca hayatlarının ve ailelerinin bir parçası olduk. Bizi tanımadıkları halde evlerini ve kalplerini açan bu gönlü bol insanlar sayesinde insanlığa olan inancımız arttı.

Kazakistan’da geçirdiğim kaza nedeniyle dünya turumuz yarıda kaldı ama bu sefer de dünyayı evimizde misafir ediyoruz! Yolu İstanbul’dan geçen gezginlere evimizi açıyor, bu güzel şehrin en görülesi yerlerini anlatıyoruz. Onların yola çıkma hikâyelerini dinliyor, evde pişirdiğimiz Türk yemeklerini yerken yüzlerindeki memnun ifadelerden mutlu oluyoruz. Evimiz küçük ama salondaki çek-yatta uyumaktan kimse şikâyetçi olmadı şimdiye kadar.

Gezerken konuk olmanızı veya evdeyken konuk kabul etmenizi sağlayan organizasyonlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Bunlar benim de üye olduğum topluluklar ve şimdiye kadar hiçbir kötü tecrübe yaşamadım. Yine de evinize konuk edeceğiniz kişinin profilini iyice incelemenizi öneririm. ‘Bir Bilet Al’ isimli kitabımda bu konuya uzun uzun değindim.

Bu gruplara üye olmanız için illa evinizi açmanız gerekmiyor. ‘Day host’ olarak sadece gündüz buluşup, görmek için uzun yollardan geldikleri kültürümüzü tanıtabilirsiniz de. Tanıdığım pek çok kişi bu şekilde başlayıp, kendilerine ve misafirlerine olan güvenleri arttıkça evlerini de açtılar.

Servas: http://www.servasturkiye.org/

Couchsurfing: http://www.couchsurfing.com/

Hospitality Club: http://www.hospitalityclub.org/

Warm Showers: http://www.warmshowers.org/ (Sadece bisikletliler için)

Fotoğraf: İsmail Şahinbaş