Dünyanın Ekolojik Belgeselleri Bozaada’ya Geliyor

bozcaada-3

30 Ekim – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başlıyor. 22 ülkeden geniş bir katılımın gerçekleştiği BIFED’de birçok filmin dünya, uluslararası ve ulusal prömiyerler de yapılacak. Festival kapsamında düzenlenecek zeytin temalı panelle, zeytinlik alanların imara açılması da konuşulacak.

Ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin (BIFED) heykelcikleri zeytin ağacından heykeltıraş Erim Bayrı tarafından yapıldı. Heykelciklerin tasarlanmasında yine Bayrı’nın emeği geçerken, heykelcikler üzerlerindeki yazılar ressam Zeynep Özdemir tarafından uygulandı.

Üretiminde de ekoloji temasından uzaklaşmayan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin ödül heykelcikleri her yıl farklı doğal bir malzemeden farklı bir sanatçı tarafından tasarlanacak. Böylelikle heykelciklerin özgün ve tek olması sağlanacak.

22 ülkeden geniş bir katılımın gerçekleştiği BIFED’de birçok filmin dünya, uluslararası ve ulusal prömiyerler de yapılacak. Uluslararası prömiyerini BIFED’de yapacak ‘Hands on: Women and Climate Change’ belgeselinin yanı sıra birçok belgesel film de Türkiye’deki ilk gösterimini Bozcaada’da yapacak.

IDFA, Berlinale, Vienale, Sundance gibi dünyanın birçok önemli festivallerinde finale kalmış veya ödül almış 170 film arasından 20 filmin yarışma finalisti olarak seçildiği BIFED, Joel Bakan’ın yazdığı ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott’un yönettiği dünyanın en fazla ödül kazanan belgesellerinden biri olan ‘The Corporation’ filmiyle 30 Ekim 2014 Perşembe günü başlayacak.

Festivalde üzüm ve bağcılık ile zeytin temalı paneller de gerçekleştirilecek. Üzüm ve bağcılık paneli 1 Kasım Cumartesi günü 14.30’da, zeytin paneli ise 2 Kasım Pazar günü 12.30’da TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, CNN Türk’te yayınlanan Para Dedektifi Programı Yapımcısı Cem Seymen, CHP’nin Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey ile yazar ve şair Sefa Taşkın’ın da katılımıyla düzenlenecek. Her iki panel de Zübeyde Hanım Parkı’nda yapılacak. Böylece festival kapsamında imara açılan zeytinlik alanların geleceği tartışılırken, bu değişikliklerin bölge ekolojisine ve bölgedeki zeytin üretimine getireceği olumsuz etkiler masaya yatırılacak.

Bozcaadalı çocukları festival içine çekebilmek, belgesel film sevgisini, çevre bilincini verebilmek adına ise festival kapsamında çocuklara özel belgesel gösterimleri yapılacak.

Bilgi için:

info@bifed.org

press@bifed.org