Dünya Sulakalanlar Günü Kars ve Ardahan’da Kutlandı

Her yıl 2 Şubat tarihinde kutlanan ‘Dünya Sulakalanlar Günü’, bu yıl KuzeyDoğa Derneği tarafından Kars ve Ardahan illerinde kış ortası sukuşu sayımları kutlandı. Bu senenin teması ‘sulakalanlar ve ormanlar – su ve sulakalanlar için ormanlar’dı.

Sulakalanlar, tropik bölgelerden sonra dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip ekosistemlerdir. Avrupa Birliği’nin 2011 yılını ‘Orman Yılı’ ilan etmesi üzerine ‘dünya sulakalanlar’ günü de bu temanın çerçevesinde 2011 etkinlikleri kutlandı. Bu tür ormanlık alanlar özellikle su ile etkileşim içinde olan sulakalanlardır. Ormanlık sulakalanlar; tatlı su ormanları, turbalıklar ve mevsimsel olarak subasar ormanlarıyla mangrovluk, palmiyelik, bataklık gibi yaşam alanlarını da içerir. Sulakalan özelliği de gösteren bu ormanlar, bir yandan sulakalan olarak görev yaparken diğer yandan ormanların ekolojik işlevlerini ortaya koyar. Bu nedenle bu tip sulakalanlar kuşlardan memelilere, sürüngenlerden amfibilere, balıklardan omurgasızlara kadar birçok farklı canlı grubunu bünyesinde barındırır.

KuzeyDoğa Derneği, ‘dünya sulakalanlar günü’nde tüm dünyada Ocak ayının 15’inden Şubat ayının 15’ine kadar olan süre zarfında sistematik bir şekilde yapılan Kış Ortası Sukuşu Sayımı (KOSKS) Kars ve Ardahan illerinde tamamlandı. Zorlu kış şartlarında Kuyucuk Gölü ve Çıldır Gölü’nü ziyaret eden KuzeyDoğa Derneği ekibi 5 türden 31 sukuşunu saymayı başardı. Bir önceki gece hava sıcaklığının -33 °C’ye düştüğü Çıldır Gölü’nün donmamış küçük bir kısmında beslenen sukuşları ekip tarafından heyecanla sayıldı. Kuyucuk Gölü’nün ise tamamı donmuş ve tek bir sukuşu dahi kalmamıştı. Oysa daha geçen Aralık ayında bu gölde bir çift flamingo sayılmıştı.

KuzeyDoğa Derneği başta kuşlar olmak üzere Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yaban hayatının ortaya çıkarılması, korunması ve tanıtılması için çalışmaktadır. Bu nedenle de bölgede bulunan sulakalanları düzenli olarak izlemekte ve göç mevsimleri olan ilkbahar ve sonbahar aylarında Aras ve Kuyucuk Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezleri’nden kuş halkalama çalışmaları yürütmektedir.