Dünya Saati Eylemi Bu Yıl 23 Mart’ta

WWF’in gerçekleştirdiği Dünya Saati gezegenimizin karşı karşıya olduğu çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Bu yıl Dünya Saati, 23 Mart 2013 Cumartesi günü, 20.30 – 21.30 arasında gerçekleştirilecek.

WWF’in gerçekleştirdiği Dünya Saati gezegenimizin karşı karşıya olduğu çevre sorunlarına dikkat çekiyor. Bu yıl 23 Mart 2013 Cumartesi günü, 20.30 – 21.30 arasında gerçekleştirilecek Dünya Saati’nde katılanlar dunyasaati.org sitesinde doğayla uyumlu bir yaşam için yaptıkları daha iyi tercihlerle domino etkisini başlatıyor.

WWF’in 2007 yılında Avustralya’da başlattığı Dünya Saati her yıl artan katılımla bugün dünyanın en büyük çevre hareketi olma özelliğini taşıyor. 2012 yılında 150’den fazla ülkede yaklaşık iki milyar insanın katıldığı Dünya Saati’nin Asya’dan Avrupa’ya geçişinin sembolü Boğaz Köprüleri oldu. Bununla birlikte Galata Kulesi, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi gibi tarihi yapılar Dünya Saati’nin sembolleri arasında yerlerini aldı.

Dünya Saati’nde katılımcılar başta iklim değişikliği olmak üzere gezegenimizin karşı karşıya olduğu çevre sorunları için daha iyi tercihler yaparak kendi domino etkilerini yaratıyor.

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar “Gezegenimiz, yaşam tarzımızın ve tüketim alışkanlıklarımızın doğal kaynaklara olan talebini karşılamakta giderek zorlanıyor. Son yıllarda iklim değişikliğine bağlı felaket haberlerinin sayısı artış gösterdi. Her geçen gün gezegenimizin sağlığı için daha fazla endişeleniyoruz. Dünya Saati, çevre sorunlarına çözüm arayan, değişim isteyen, somut adım atmak isteyenleri birleştiren ‘bir saat’. Ancak etkisi bir saatin ötesine geçen çözümlere ihtiyacımız var. Hükümetler, kurumlar ve en önemlisi bireyler dominonun vazgeçilmez taşları. Kötü gidişatı tersine çevirmek için herkesin çözümün parçası olması gerekiyor. Türkiye’de bu yıl çözümün parçası olmak isteyenleri domino etkisini yaratmak için Dünya Saati’ne katılmaya davet ediyoruz. Katılan bireyler ve kurumlar dunyasaati.org sitesinde oluşturulan özel sayfalarında bulunan seçenekleri gerçekleştirerek daha sürdürülebilir bir yaşama doğru yolun açılmasında önemli bir rol oynayacak” diyor.