Dört iklim eylemcisi için Facebook’ta destek kampanyası başladı

Eylemcilerin serbest bırakılmaları için Greenpeace Akdeniz’in Facebook sayfasında destek kampanyası başlatıldı. Gelen tüm mesajlar büyük bir pankarta yazılacak ve Danimarka Konsolosluğu’na Greenpeace tarafından bizzat iletilecek. Şimdiye kadar Avrupa’daki pek çok Greenpeace grubu tarafından Danimarka Konsoloslukları’na eylemcilerin serbest bırakılmasını talep eden eylemler yapıldı.

Greenpeace, Yüksek Mahkeme’nin söz konusu kararını, dünya liderlerinin yasal bağlayıcılığı olan güçlü bir anlaşma yapmakta başarısız olmalarının ardından, ikinci bir ‘iklim adaletsizliği’ olarak görüyor. Greenpeace, dört iklim eylemcisinin ve gözaltındaki diğer barışçıl iklim eylemcilerinin serbest bırakılmaları için herkesi toplumsal baskı yapmaya çağırıyor. Mahkeme’nin bugünkü kararına rağmen, Greenpeace’in İklim Kahraman’larının serbest bırakılması Danimarka Polis Şefi’nin keyfine bırakılmış durumda.

Greenpeace’in dört eylemcisinin geçerli bir sebep için özgürlüklerini riske etmeye gönüllü olduklarını söyleyen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, arkadaşlarımızın Noel ve yeni yıl dönemini, aileleri ve sevdikleriyle birlikte geçirmelerine engel olmak, bir mahkeme kararı olmaksızın intikam amaçlı cezalandırmak anlamına geldiğini belirtiyor. Bu barışçıl şekilde gerçekleştirdikleri eylemin karşılığı olamayacak kadar büyük ve orantısız bir ceza. Arkadaşlarımız 7 Ocak tarihinde Kraliçe’nin hayatını tehlikeye atmak gibi saçma bir sebepten yargı karşısına çıkacak. Oysa amaçları iklim değişikliğinden etkilenecek milyonlarca insanı korumak için Kopenhag’da toplanan devlet başkanlarını uyarmaktı.

Bir ‘Devlet Başkanı’, ‘eşi’ ve ‘güvenlik görevlisi’ rolündeki üç eylemci, güvenlik bariyerini aşarak Kopenhag iklim zirvesi için çok önemli olan, zirvenin son günü gerçekleştirilen liderler yemeğinde ‘Politikacılar Konuşur, Liderler Harekete Geçer’ yazılı pankartlarını açmıştı. Dördüncü bir aktivist ise daha sonradan tutuklanmıştı.

Ancak liderler Greenpeace’in çağrısını yerine getirmekte başarısız oldular. Zirve başarısız bir şekilde, sera gazı salımlarında indirime yönelik hiçbir yasal bağlayıcılığı olmayan, ‘Kopenhag Anlaşması’ isimli içi boş bir dokümanın yayınlanmasıyla sona erdi.
 

Dört Eylemci

· Juan A Lopez de Uralde, (İspanyol), Greenpeace İspanya Genel Direktörü

· Nora Christiansen, (Norveçli), Danimarka’da oturuyor

· Christian Schmutz, (İsviçreli), Greenpeace İsviçre

· Joris Thijssen, (Hollandalı), Greenpeace Uluslararası’nda İklim Kampanyası Sorumlusu