Doğa Yenice’dir, Yenice Doğadır

Yukarıdaki cümle, okuyanlara ilk bakışta çok iddialı gelebilir. Ama bölgeyi tanıyanlar, gezme şansı olanlar tam yerinde söylenmiş bir cümle olarak değerlendirir. Yenice coğrafyasını en doğru biçimde tanıtmak için dergi ekibi olarak uzun süredir bir belgesel film hazırlığı içerisindeyiz. Elimizde tuttuğumuz bu sayı da, yapmış olduğumuz tanıtım çalışmalarının bir ürünü.

Ayder Kardanadam Şenlikleri’nin daha önce İztv’de Sırtçantam kuşağında belgeselini yayımlamıştık. Bu şenlik dosyasını dergimiz adına Ali Cantaş hazırladı. Kendisi bu etkinliklerin sıkı takipçisi.

‘Vosvos Ordu’su dosyası yine Sırtçantam takipçilerinin yakından tanıdığı bir isim; Gültürk Köroğlu’na ait. Sayın Köroğlu, kendi coğrafyasının gelenekselleşmiş bu etkinliğini dergimiz için yazdı ve görüntüledi.

Bursa Valiliği ile paydaş olduğumuz proje kapsamında, iki yıl süren bir çalışma sonucunda ortaya çıkan ürünleri Doğa Bursa isimli bir yayında topladık. Bursa ile ilgili çalışmalarımızı yakın bir zamanda dergimize de taşıyacağız. TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı, II. Bölge Müdürlüğü, Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Sadağı Kanyonu belgeselinin yapım işi devam ediyor.

Yine aynı şekilde Pazaryeri Ekoturizm projesi kapsamında, Pazaryeri Kaymakamlığı ile paydaş olduğumuz proje de 2016 yılı boyunca sürecek.

Sırtçantam okurlarının hem dergimizden hem de internet sitemizden yakından tanıdığı çalışma arkadaşımız Salih Kütükçü; 21. Uluslararası Hayfa Karikatür Yarışması’nda ‘Konuşma Özgürlüğü’ dalındaki karikatürü ile ikincilik ödülü kazandı. ‘Çok Kültürlü Bir Toplumda Yaşam’ konulu yarışmaya, 64 ülkeden 320 sanatçının katıldı. Çalışma arkadaşımızı kutluyoruz.

Sırtçantam’ın 11. yaşı tüm sevenlerine kutlu olsun…

İsmail Şahinbaş

sayi 46