Doğa Bursa Kitabı Yayımlandı

Bursa Valiliği, dergimizin paydaş olduğu proje kapsamında Bursa coğrafyasında 2 bin km uzunluğunda ‘doğal’ ve ‘kültürel’ temelli rotalar oluşturdu. Oluşan bu rotalar; ‘Doğa Bursa’ isimli 320 sayfalık bir yayında topladı. Doğa Bursa kitabı içerisinde yer alan rotalar; yürüyüş ve bisiklet etkinliklerinden oluşuyor. Kitap, rotalar içermenin dışında, Bursa coğrafyasına ait ciddi bir bilgi kaynağı durumunda. Doğa Bursa kitabının önsözü:

Pusula Olmadan Keşif Olmaz
Sevdiğim bir yazarın bir romanında denk gelmiştim, şöyle soruyordu yazar: Bahçesiz evlerden kalkan cenazeler cennete gider mi? Çarpıcı bir soru. Şehirler; rengini, tadını, kokusunu, havasını, suyunu, toprağını koruyabilirse; insanlığa bir değer katar, insana güzel bir yaşam sunabilir.

Evlerimizin bahçesi, o zaman cennete giden bir yol olur, galiba.

Bursa’nın sadece evleri değil, kendisi büyük bir bahçe… Bunun için yolu Bursa’ya düşen herkes cennete gidecek. Şaka bir yana, gittikçe betonlaşan dünya şehirleri arasında; Bursa’nın yeşilini, mavisini, kültürel ve doğal mirasını korumak, dünya turizmine arz etmek; bizim için bir ekonomi başlığı değil, bütün insanlığa karşı taşıdığımız sorumluluktur.

İşte, UNESCO tarafından da tescil edilen görkemli tarihimiz dimdik ayaktadır.

İşte dağlarımız, ormanlarımız, ovalarımız, kanyonlarımız… Şelaleler, akarsular, çağlayanlar, göller, yaylalar, cennet koylarımız… Mavinin, yeşilin, sarının bin bir tonu, kuşların cıvıltısı, rüzgârın şarkısı, ulu ağaçların gölgesi…

Her adımda doğa, her adımda keşif Bursa’dadır.

Pusula olmadan keşif olmaz. İsmail Şahinbaş yaklaşık 2 yıl süren zorlu bir çalışma ve yoğun emekten sonra Bursa’nın doğa ve kültür rotalarını çıkardı. Harika bir işe imza attı. Bilimsel kimliğinin yanında nefis fotoğraflarla görsel bir şölene de dönüşen kitap; doğa ve kültür rotalarıyla, alternatif güzergâhlarla benzerlerinden ayrılıyor.

Doğa Bursa; doğal hazinelerinin yerini gösteren çok değerli bir pusula, adeta bir define haritası… Kitap; doğayla iç içe olmak, Bursa’nın toprağına, suyuna, yağmuruna, güneşine, tüm renklerine yakın olmak isteyenlerin yanında olmalı.

Şehrimizin eşsiz doğasını keşfe davet eden, davetle kalmayıp eşlik eden, rehberlik eden esere katkı sunan herkese teşekkürler.

Yolunuzun cennet Bursa’ya düşmesi dileğiyle,

Münir Karaloğlu
Bursa Valisi

Bursa Kitap