Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu’na Bir Ödül Daha

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 2 Şubat 2013 Dünya Sulakalanlar günü kutlamaları Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı ile bu yıl İstanbul’da gerçekleştirildi.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Çağan H. Şekercioğlu 2013 Dünya Sulakalanlar Günü’nde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘Sulakalan Bilim Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu adına ödülünü KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan aldı.

Yurt dışında bulunan Harvard, Boston ve Wellesley üniversitelerinde davetli olarak Türkiye’nin biyoçeşitliliğinin korunması ile ilgili yaptığı konuşmalardan dolayı törene katılamayan Doç. Dr. Çağan H. Şekercioğlu gönderdiği konuşma kabul videosunda aldığı ödülle ilgili şunları söyledi: “2 Şubat Dünya Sulakalanlar Günü’nüzü kutlar, bu önemli günde beni ilk Sulakalan Bilim Teşvik Ödülü’ne layık gördüğünüz için çok teşekkür ederim. Şu an aranızda bulunamadığım için de çok üzgünüm. Şu an Harvard Üniversitesi’nin daveti üzerine 1 yıl önceden planlanmış olan Türkiye’nin biyoçeşitliliği ile ilgili seminerimi vermek için aranızda bulunamadım.

Şahsım ve başkanı olduğum KuzeyDoğa Derneği 2006 yılından beri Doğu Anadolu Bölgesi’nde kuş halkalamadan, akbaba, bozayı ve kurtların vericilerle takip edilmesine, sulak alan restorasyonundan, şifalı bitkilerin araştırılmasına kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir.

Dernek olarak faaliyet gösterdiğimiz alanlar içerisinde bulunan Kuyucuk Gölü’nü bakanlığınızın desteği ile Türkiye’nin 13. Ramsar alanı ilan ettirdik. Türkiye’nin ilk kuş üreme adasını yaptık. 2009 Avrupa Seçkin Turizm Cenneti seçtirdik. Türkiye’de ilk defa küçük akbabalara ve kurtlara uydu vericisi, bozayılara ise kamera taktık. Bakanlığınıza ilk kez 2008’de önerdiğimiz Türkiye’nin ilk yaban hayatı koridoru, sizin kararınızla hayata geçti. 28 bin hektarlık orman koridoru, Sarıkamış – Allahuekber Milli Parkı’nı ve yaban hayatını Karadeniz’in ormanlarına bağlayacak.

Bugüne kadar bana ve başkanı olduğum KuzeyDoğa Derneğine vermiş olduğunuz destek için teşekkürlerimi sunuyorum. Beni Sulakalan Bilim Bilim Teşvik Ödülü’ne layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum. Bu ödülü almamda çok önemli bir rol oynayan ve bilimsel araştırmalarımın büyük bir kısmını oluşturan Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin bulunduğu ve Doğu Anadolu’nun kuş cenneti Aras Nehri Kuş Cenneti’nin acil olarak korunması gerekmektedir.

2006’da Aras Vadisi’ndeki Tuzluca İlçesi, Yukarı Çıyrıklı Köyü’nde ‘Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’ni kurduk. Tarafımızca yapılan halkalama çalışmalarıyla buranın kıtalararası kuş göç yolları üzerinde olduğunu kanıtladık. 3 kıtada halkalanan kuşları burada tekrar yakaladık ve Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı Kuş Cenneti’nin Türkiye’de kuşların konaklayarak beslendikleri en önemli bölgelerden biri olduğu saptanık. Aras bilimsel istasyonunda 2006 yılından 2012 yılı sonuna kadar 164 türden yaklaşık 40 bin kuş halkaladık ve toplam 240 kuş türü tespit ettik. Bu da, 74 yıldır araştırılan Manyas Kuş Cenneti’yle başabaş bir tür sayısıdır. Türkiye’nin 469 kuş türünün % 51’ini Iğdır’daki bu çok önemli sulak alanda kaydedik. İstasyonda halkalanan ve gözlenen 240 kuş türü ise, Türkiye kuş türlerinin yarısını ve Iğdır ilindeki 303 kuş türünün % 79’unu oluşturmaktadır. Sadece 2012 senesinde halkalanan türlerle alanda 7 yeni tür tespit ettik ve bu türlerden biri olan Şikra atmacasını Türkiye kuş envanterine yeni bir tür olarak ekledik.

Ama Şu an bu alan yapılması planlanan Tuzluca Barajı’nın suları altında yok olmak üzere. Tuzluca Baraji’nın durdurulması, Aras Nehri Kuş Cenneti ve buranın 240 kuş türünün koruma altına alınması için şarttır. 6 Haziran 2012’de TBMM’deki konusmasında ‘Bu alanı korumak boynunuzun borcudur’ diyen Sayın Orman ve Su İşleri Bakanı’nı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan bu sözünü tutmasını rica ediyoruz. Umarım Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sulakalan Bilim Teşvik Ödülü’nu verdigi bir bilim insanının yıllardır en önemli sulakalan araştırmasını yaptığı ve 240 kuş türü tespit ettigi sulakalanı, Igdır’ın Aras Nehri Kuş Cenneti’ni, Tuzluca Barajı’nı suları altında yok etmeyecektir.”