Dilovası’da Evsel Atıktan Arınıyor

İSU DOSB İŞBİRLİĞİ

Yerleşim alanları ile endüstriyel kuruluşların hemen hemen iç içe olduğu Dilovası’nda, endüstriyel ve evsel atık suların bertaraf edilerek alıcı ortama verilmesi amacıyla İSU Genel Müdürlüğü ile Dilovası Organize Sanayi Bölgesi arasında bir protokol imzalandı. Söz konusu protokole göre; yerleşim alanlarındaki evsel atık suların kolektör yardımıyla Atık Su Terfi İstasyonu’na kadar ulaştırılması sağlanacak. İSU Genel Müdürlüğü tarafından sanayi kuruluşlarına ait endüstriyel atık suların terfi merkezine oradan da Atık Su Arıtma Tesisi’ne iletilmesi sağlanırken Arıtma Tesisi’nin işletilmesi DOSB tarafından yapılacak.
 

HAT ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Bu amaçla, 2007 yılında D–100 Karayolu’nun kuzeyindeki yerleşim yerlerinin atık su şebeke hatları İSU Genel Müdürlüğü’nce yenilendi. Mevcut hatların Dilovası Organize Sanayi Bölgesi(DOSB) tarafından bölgede ihale edilerek yaptırılan “Atıksu Terfi İstasyonu” ile “Endüstriyel ve Evsel Atıksu Arıtma Tesisi”ne iletilmesi için bağlantı hatlarının yapımına bir süre önce başlandı.
 

2010’DA TAMAMLANACAK

Her biri 30 cm ile 1 metre arasında değişen çaplarda polietilen borulardan oluşan toplam 3678 metre uzunluğunda döşenecek olan hattın Dil Deresi içerisinden geçirilen yaklaşık 700 metrelik bölümü, muhtemel taşkınlardan zarar görmemesi için önlem olarak beton gömlek içerisine alınıyor. 2010 yılının Şubat ayı içerisinde tamamlanacak olan bu çalışma sayesinde, Dil Deresi ile Eynerce Deresi’nden İzmit Körfezi’ne Endüstriyel ve Evsel Atık Suların dökülmesi önlenmiş olacak.