Deresini Koruyan Köylülere Abluka

Kesilen anıt ağaçları almak isteyen Orman İdaresi’ne ağaçları vermemekte direnen Yuvarlakçay Koruma Platformu üyeleri 5 saat süren görüşmelerin ardından geçici de olsa jandarma ve idarenin geri çekilmesini sağladı.

Orman İdaresi’nin daha önce kıyıma uğratılan ağaçları orman deposuna götürmek istediğini söyleyen Türkiye Su Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Berna Babaoğlu, “Köylüler, HES yapan şirketin Yuvarlakçay’a yerleşmesini sağlayacak hiçbir girişime izin vermemeye kararlıdır. Bölgede anıt ağaçların kesilmesi yargıya taşınmıştır. Bu konu Köyceğiz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelenmektedir. Yetkililerden, tüm bu incelemeler sonuçlanıncaya kadar HES nedeni ile davaya delil niteliği teşkil eden kesilmiş ağaçların yerinden oynatılmamasını talep ediyoruz” dedi.

HES yapılması planlanan bölgenin Özel Çevre Koruma Bölgesi statüsünde olduğunu ve vadinin anıt ağaçlar topluluğu alanı olmanın yanı sıra, su samuru ve sığla gibi koruma altına alınmış hayvan ve bitkileri de barındırdığına dikkat çeken Babaoğlu, “Benzersiz ekosistem özellikleriyle dünya mirası niteliğindeki Yuvarlakçay’da HES yapılmasını ve bu konuda halka rağmen ısrar edilmesini anlamsız buluyoruz. 14 bin kişilik halkın, yerel yöneticilerin ve son olarak Muğla İl Genel Meclisi’nin karşı çıktığı bu proje bir an evvel iptal edilmelidir” diye konuştu.