Dere Kelebeği

Bu fotoğrafı Kocaeli’nin Başiskele İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve suyu Yuvacık Barajı’na dökülen Kazandere Kanyonu’nda çektim. Fotoğrafı, 2005 yılının Haziran ayı içerisinde çok nemli bir günün akşamüzerine yakın zamanda çektim.

Kazandere Kanyonu, 4 kilometre uzunluğunda bulunuyor. Kocaeli Doğal Yürüyüş Parkurları’nın 102 parkurundan biri bu kanyon içerisinden geçiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için bu çalışmayı yaparken, karşıma karagürgen olarak adlandırılan ağaç üzerinde bu görüntü çıktı.

Ağaç üzerinde bulunan kelebek bana 5 – 6 metre mesafede ve yerden 3 metre yüksekliğinde bulunuyordu. Makineye teleobjektifi taktım ve ‘limit’ konumuna getirdim. Diyaframı en açık pozisyonda tutup, enstantaneyi serbest bıraktım. Arkadaşımın sırtına koyarak birkaç kare çektim. Dik olan bir karesini Sırtçantam okurları derginin 26. sayısından kapak fotoğrafı olduğu için anımsayacaklardır.

Suyun içerisinde çok zor bir pozisyonda bulunuyordum. Kelebekte her an hareket ediyordu. Sorun sadece kelebeğin hareketi değil, birde akşamüzerine yakın bir zaman olduğu için ışık sorunu da vardı. Işığın en güçlü olduğu ve benimde cephede olduğum bir anda elle olsa da netlik yaparak birkaç kare görüntü elde etmeyi başardım. Bu fotoğrafın yatayı, Sırtçantam dergisinin 36. sayısında tam sayfa olarak basılmış bulunuyor.

Beğenilerinize sunuyorum.

Yazı ve fotoğraf: İsmail Şahinbaş