Denizlerin Umudu Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

WWF – Türkiye tarafından denizlerin korunması ve azalan türler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla şubat ayında hayatını kaybeden Umut Ural adına düzenlenen yarışmada ödüller sahiplerini buldu.

WWF – Türkiye tarafından denizlerin korunması ve azalan türler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yarışmada ödüller sahiplerini buldu. WWF-Türkiye Deniz Koruma Alanı Yönetim Planı Projesini yürüten ve Şubat ayında hayatını kaybeden Umut Tural adına düzenlenen yarışmada birbirinden güzel fotoğraflar yarıştı.

20 Ağustos 2012’de başlayan yarışmaya internet üzerinden tam 312 fotoğraf yüklendi. Fotoğrafların ön değerlendirmesi, WWF – Türkiye yöneticilerinin yanı sıra deniz bilimi uzmanlarının, su altı fotoğrafçılığı ve profesyonel dalış yapanların yer aldığı seçici kurul tarafından gerçekleştirildi. Ön değerlendirmede 14 fotoğraf finale kaldı. Finalistlerin fotoğrafları 17 Eylül’de halk oylamasına sunuldu.

www.denizlerinumudu.org adresine girerek değerlendirmeye katılanların oylarıyla kazananlar belirlendi. Yarışmanın birincisi yukarıda gördüğünüz ‘Caretta Caretta ve Homo Sapiens’ çalışmasıyla Eren Baştanoğlu, ikincisi ’Caretta Caretta’ çalışmasıyla Emre Çevikel, üçüncüsü ise ‘Lotus’ çalışmasıyla Serdar Süer oldu.

Denizlerdeki kirlilik, yapılaşma, aşırı ve yasadışı avcılık gibi sorunlar nedeniyle popülâsyonları giderek azalan denizel canlılar hakkında farkındalık yaratmak için düzenlenen yarışmada finale kalan ve kazanan fotoğrafları görmek için www.denizlerinumudu.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

WWF – Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “Yarışmaya katılan fotoğrafların hepsi birbirinden güzeldi. Geçen yıl kaybettiğimiz çok sevgili çalışma arkadaşımız Umut Tural’ın anısına düzenlediğimiz yarışma sayesinde denizlerin korunması ve canlıların yok oluşuna dikkat çekmek istedik. Katılımdan ve tepkilerden çok memnun kaldık. Bu etkinliği bir gelenek haline getirmek, genç yaşta kaybettiğimiz Umut Tural’ın anısını yaşatmak istiyoruz. Tüm katılımcılara teşekkür ederiz” dedi.