Dede Korkut Kitabının Basımının 200. Yılı Etkinliği

UNESCO’nun 70. yıldönümü ve Dede Korkut Kitabı’nın ilk basımının 200. yıldönümü vesilesiyle 15 Nisan 2015 tarihinde UNESCO Genel Merkezi’nde devlet yetkilileri, bilim adamları ve sanatçıların katılımıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Uluslararası Türk Akademisi koordinatörlüğünde UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği tarafından organize edilen ve Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye ve Türkmenistan Millî Komisyonları ve Daimi Temsilcilikleri tarafından katkı verilen etkinlik iki kısımda düzenlenmiştir.

Açılış konuşmaları, konser ve Gaziantep mutfağının sunulduğu resepsiyondan oluşan etkinliğin ilk kısmında UNESCO Genel Direktörlüğü temsilcisinin ardından Kazakistan Devlet Bakanı Gulshara Abdikalykova, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Elchin Afandiyev, UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Hüseyin Avni Botsalı, Türkmenistan İlimler Akademisi Elyazmaları Enstitüsü Başkanı Annagurban Aşırov ve Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darkhan Kydyrali konuşmalarını gerçekleştirmiştir.

İkinci kısımda Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Azerbaycan’dan sanatçılar Dede Korkut geleneğini yansıtan müzik eserlerini seslendirmişlerdir.

Türkiye’den Ali Rıza Albayrak, Hüseyin Albayrak, İrfan Gürdal, Âşık Maksut Koca Feryadı ve Âşık Mürsel Sinan Uğursu, konser kapsamında sanatlarını icra etmişlerdir. Etkinliğe bu alanda çalışan bilim adamları Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekili Prof. Dr. Metin Ekici, TDK Başkanı Mustafa Kaçalin, Prof. Dr. Saadettin Özçelik tarafından katılım sağlanmış etkinlikte UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz ve Dünya Belleği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Safran tarafından temsil edilmiştir.

Bin civarında katılımcı tarafından izlenen konser sonrasında Yaratıcı Şehirler Ağı’na aday olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda geleneksel Gaziantep mutfağını anlatan bir resepsiyon vermiş, resepsiyonda Azerbaycan mutfağı da yer almıştır.