ÇIRALI; DÜNYANIN EN GÜZEL SAHİLİ

Çıralı, Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde, Antalya’nın Kemer İlçesi sınırlarında bulunuyor. Bu bölge; Batı Antalya olarak isimlendiriliyor. Aslında bu bölgenin Antalya’dan Fethiye’ye kadar ki ismi Tekke Yöresi’dir. Çıralı Koyu’nun da içerisinde bulunduğu bu bölge Sıçan Adası’ndan, Mavikent’e kadar dünyada eşine az rastlanır bir coğrafya.

Çıralı; 2003 yılında Güney Galler Glamorgan Üniversitesi tarafından yapılan bir anket sonucunda ‘Dünyanın En İyi Sahili’ seçilmiş. Ayrıca bu bölge; 1842 yılında İngiliz bir doğa bilimci tarafından ‘Çiçekler Cenneti’ olarak anılmış.

Ülkemizde yaşayan pek çok kişi Olympos Antik Kenti’ni Çıralı Sahili’nde Musa Dağı’nın hemen eteğinde bulunan alanda bilirler. Oysa bu alanda Olympos Krykos antik kenti bulunmakta. Olympos antik kenti ise; Çıralı ile Adrasan koylarının arasında yükselen Musa Dağı’nın zirveye yakın bir yerinde ve hala tüm ihtişamı ile ayakta. Bu dağ ismini bölgede yaşamış velilerden Abdal Musa’dan almış. Bu dağın en yüksek yerinin ismi de Eren Tepe’dir. Eren Tepe’nin Akdeniz manzarası dünyada eşine çok az rastlanan güzelliktedir. Eren doruğundan sonsuz Akdeniz maviliğinde ayaklarımızın altında sol yönde Ceneviz, sağ yönde ise Sazak koyları bulunmakta.

Olympos’a ilk seyahatim 1993 yılının Mayıs ayında oldu. Bu ilk seyahatimde dünyanın çok çeşitli yerlerinden gelmiş gezginlerle tanışma imkânı buldum. Bir şort, tşort ve sandaletle gezmeyi onlardan öğrendim. Bir sırt çantasına sığdırılan yaşamın güzelliğini, gezip görmenin, özgürce yaşamanın tadına ilk burada vardım. Yani Sırtçantam Dergisi’nin temelleri burada atıldı. Bu özgür, gezgin ruhumu hala muhafaza ediyorum.

Çıralı’da yapılacak pek çok seçenek var. Bunların en başında Olympos Krykos antik kenti ve özellikle akropolden ‘Dünyanın En Güzel Sahili’ni kuş bakışı görmek geliyor. Gece geç saatlerde Yanartaş’a çıkıp, karanlıklar altında yanan ateşi izleyip, yeni günü burada karşılamanızı tavsiye ederim. Çıralı Sahili’nde güneş bir başka doğuyor. Ve sıcak Akdeniz günlerinde sığınılacak en güzel yer Ulupınar. Bu bölge sadece serinlemek, yürümek amacı ile değil yemek için tercih edin. Yemek kültürü açısından çok seçeneğin bulunması, burayı bölgede vazgeçilmez kılıyor.

Çıralı’da bir gezgin olarak, Mart ve Nisan ayları ile Mayıs ayının ortasına kadar olan zaman diliminde bulunmayı tercih ediyorum. Yürümek, fotoğraf çekmek ve dinlenmek için bu zaman dilimi uygun. Tatil için de Eylül ayının son haftası ilk tercihimdir…

Metin ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

02.05.2016