Çin’deki Petrol Sızıntısı Kötüye Gidiyor

Bu sene petrol çirkin yüzünü bizden saklayamaz oldu. Önce aylarca durdurulamayan Meksika Körfezi faciası, şimdi de Dalian’da patlayan boru hattı… Dalian’da yaşanan petrol sızıntısı sonrasında, 25 yaşındaki itfaiyeci Zhang Liang, su altında petrole bulanmış bir pompayı tamir etmeye çalışırken yaşamını yitirdi. Ani ve güçlü bir dalga Zhang Liang’ı yuttuğunda bölgede bir Greenpeace ekibi bulunuyordu. Liang’ın çalışma arkadaşları onu kurtarmaya çalıştıysa da, suyun üzerindeki –yaklaşık 20 santimetrelik- ağır petrol tüm kurtarma çabalarını neredeyse imkânsız hale getirdi. Sonuçta ikinci itfaiyeci canlı olarak suların dışına çıkarılabildiyse de Zhang bulunduğunda artık onun için çok geçti.
 

Yine sızıntının boyutları küçümsendi…

Aynen Meksika Körfezi’nde yaşanan felakette olduğu gibi sızıntının gerçek boyutlarının anlaşılması günler aldı. Bu esnada sızıntının o kadar büyük olmadığı, kısa sürede temizleneceği ve çevreye minimum hasar vereceği yönünde resmi açıklamalar geldi. Ancak sızıntı kontrolsüz bir şekilde yayılmaya devam edip Greenpeace fotoğrafları gibi deliller ortaya çıktıkça, verilen bu güvencelerin sadece olumlu düşünme –ya da halkı kandırma- çabaları olduğu ortaya çıktı.

Çarşamba günü, petrolün hem kıyı ekosistemlerini hem de balıkçılık, turizm ve yerel halkı tehdit edebileceği endişesiyle Sarı Deniz plajları kapatıldı. Kazanın çevresel sonuçlarını değerlendirmek için henüz çok erken olsa da kesin olan bir şey var: tam temizlik diye bir şey söz konusu değil. Yaşanan her bir petrol sızıntısının verdiği zarar geri döndürülemez ve uzun vadeli.
 

Trajedilerin kaynağı petrole aşırı bağımlılılık

Bu trajediye, petrole olan aşırı bağımlılığımız neden oldu. Bu olay, temizleme çalışmalarında çalışanlar için olduğu kadar, gezegende yaşayan herkes için üzücü. Petrol bağımlılığımızın bedelini ödeyen, yine biz insanlarız.

ABD ve Çin bugün dünyanın en büyük sanayileri. Ancak, petrolün yarattığı korkunç kirlilik karşısında çaresiz kaldılar. Bundan bir ders almalı, boğazına kadar petrole batmış enerji politikalarımızı dönüştürerek yenilenebilir enerjilere ve enerji verimliliğine geçişi hızlandırmalıyız.
 

Sızıntı 16 Temmuz’da başladı

Dalian’daki felaket, 16 Temmuz’da iki boru hattının patlayarak Bohai Körfezi’ne petrol sızdırması sonucu meydana geldi. Liberyalı bir tanker gemisinden Dalian’ın Xingang Limanı’ndaki depo ünitelerine petrol transfer edilirken, borulardan birinin patlaması bir diğer boruda da bir dizi patlama gerçekleşmesini tetikledi ve sonuç olarak bir depo tankı patladı.

Okyanusa şu ana dek tahmini 1500 ton ham petrol. Çıkan yangının büyük oranda söndürülmesi 15 saat sürdü. Temizleme çalışmaları patlamalar, kepçeler ve seğrelticilerle devam ediyor ve tüm bu kullanılanlar, zararlı etkileri tam olarak incelenmemiş olan tehlikeli kimyasallar.

Bu kâbusu yerel halklar daha kaç kez yaşamak zorunda kalacak? Şimdi, kirli, ölümcül fosil yakıtlara son vermek için bir Enerji [D]evrimi gerçekleştirmenin tam zamanı.