Çiçeğin Kentinden Şiir Gibi Festival

bayindir cicek festivali

Çiçeğin Kenti markası ile adından söz ettiren Bayındır; 2009 yılından bu yana dev organizasyonlarla gerçekleştirilen Çiçek Festivali sayesinde, Türkiye’nin çiçek deposu haline dönüştü. Bayındır, göz kamaştıran etkinlikleri ve çiçekleri ile çiçekçilik sektörüyle çiçek sevenlerin adeta buluşma noktası haline geldi.

bayindir stand

Anadolu Coğrafyası’nın en bereketli topraklarına sahip, Küçük Menderes Ovası’na kurulmuş olan Bayındır’ın geçmişi antik Yunan tarihine kadar giden kadim bir kenttir. İlçenin; önemli özelliklerinden bir tanesi de, geçmişte Osmanlı saraylarına gül ve çiçek yetiştirmesi ile ünlü olmasıdır. Bayındır’da çiçekçilik, 2009 yılına kadar sadece köy pazarlarında ve çevre bölgelere pazarlanarak yapıla gelmiştir.  2009 yılı sonrası Bayındırlı çiçek üreticileri için milat olmuş; Bayındır, mevsimlik çiçek üretimi konusunda ülkemizde söz sahibi konuma gelmiş ve eski günlerindeki parlak günlerine geri dönmüştür.

bayindir begonya

Berrak havası, tatlı suları, mis çiçek kokularıyla; Ege’nin yaşanabilir gözde ilçelerinden biri olan Bayındır, şiir gibi bir kenttir. Kent girişinden itibaren, baştan sona en güzel renkleriyle, kokularıyla, kompozisyonel duruşlarıyla çiçeklerle donatılmıştır. İlçe, çiçeklerin rengiyle, kokusuyla insanı mest eden bir güzellik ortaya koymaktadır. Şiir gibi bir kent olması da bu kadar renkle, kokuyla çiçeklerle donatılmış olmasından geliyor.

Büyük kentler rengini ve kokusunu Bayındır’dan alıyor

Şimdilerde Türkiye’nin birçok metropol kentinde; yol kenarlarını, caddeleri, parkları süsleyen çiçekler Bayındır üreticilerinin seralarında yetişmektedir. Çiçekle süslenen mekânlar; Bayındır’da yetişen çiçekler dünyanın neresinde olursa olsun rengiyle, kokusuyla, kalitesiyle farklılığını gösterir. Bunun sırrı da Bayındır’ın havasında, suyunda, bereketli toprağında ve çalışkan insanının emeğinde gizlidir.

bayindir sera

Modern seralarında yetiştirilen çeşit çeşit mevsimlik çiçekler, her mevsim farklı güzellikleri ile ülkemizin birçok kenti ile dünyada da farklı ülkelere gönderilmektedir. Çiçek üretimi ilçenin büyük gelir kapılarından bir tanesi haline gelmiş, adeta bacasız sanayi ile büyük yatırımlar ilçeye gelmektedir.

Çiçeğin Kenti’nde festival dillere destan olur

Bu yıl 25 – 27 Nisan tarihleri arasında 17.si gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali’ne bir milyona yakın ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

bayindir gosteri

‘Bayındır Çiçek Festivali’nin heyecanı baharla beraber çiçekseverlerin gönlüne girmeye başlamakta, sektör temsilcilerinin gözü de festivalde olmaktadır. Hareketli ve renkli festivalin hazırlıkları çok önceden ilçede başlamaktadır. Ünlü sanatçıların konuk olduğu, gösterilerin, seminerlerin, eğlencenin doyumsuz olduğu Festivalde; kurulan yüzlerce stantta ilçenin en gözde çiçekleri sergilenmektedir. Çiçek sevdalıları çeşit çeşit çiçekleri uygun fiyatla satın almakta, sektör temsilcileri de ilçeden önemli iş bağlantıları yapmaktadır. Her yıl coşkuyla kutlanan festival, bir sonraki festival için insanların akıllarında kalan doyumsuz günler sunmaktadır.